05 märts 2011

"Fastelavn er mit navn"

On tavaline laupäev, lapsed on ka vaiksed ja rahulikud. Nii paljukest muidugi, kui see nende puhul võimalik on:)
Taanis on lugu aga sootuks teine. Õhus on särinat ja elevust, väikesed jalad õhtusöögilauas nihelevad rahutult, isu ei ole või on koguni ülearu.
Homme on vastlad ehk fastelavn. Jah, pühapäeval. Jah, see ON sündmus. Kui Eestis meenuvad ehk lastele esimeste märksõnadena kelgumägi, vastlakuklid ja... no ehk ka hernesupp, siis pisikesed taanlased saavad laiema valiku põrutavaid elamusi.
Poed on juba nädalaid enne täis unelmatekostüüme väiksematele ja suurematele, poistele ja tüdrukutele. Puutünnid võtavad enda alla märkimisväärse osa kaupluste äripinnast. Kommiuputus on üleüldine ja silme eest kirjuks võttev. Et nagu ameeriklaste halloween oleks, aga on hoopis vastlad.
Halloween minus sümpaatiat ei tekita, kuid ma olen märksa tolerantsem vastlakommete suhtes. Miks? Sest taanlastel ei ole ju mardi- ja kadrisante ja see on üks asi, mida korra elus võiks ikka proovida!
Nii et las nad siis muunduvad Batmanideks, printsessideks, kõhutantsijateks (kas selles kostüümis ka ukse tagant ukse taha käiakse, on küsitav, veidi jahedavõitu ju...), Pipideks, indiaanlasteks, piraatideks ja teisteks sellisteks tegelasteks.
Need printsessikleidikesed on muidugi "tore" äriidee, neid ostetakse lademetes ja hiljem ringlevad need üha edasi ja edasi. Gul&Gratis (nagu meil Kuldne Börs) kubiseb vastavatest müügikuulutustest.
Puutünnid, et milleks siis need?
Kui tahaks eriti autentset etteastet, tuleks tünni sisse panna must kass ja siis tünni nii kaua peksta ja lõhkuda, kuni see puruneb ja kass põgeneb. See siis pidi linnale head õnne tähendama - ei katku, ei ebaõnne.
Nüüd on humaansemad võtted kasutusel - piisab tünnil kujutatud kassidest ja tünni täitmisest maiustustega. Kes esimesena suudab tünni sedavõrd lõhkuda, et sealt komme pudeneb, saab kroonitud kui kattedronning (kassikuninganna).
Hernesuppi EI ole (millest on neetult kahju!) ja vastlakukleid meisterdades ollakse märksa loomingulisemad (millest on ka neetult kahju!)

Et homseks siis kodune töö:

Fastelavn er mit navn,
boller vil jeg have.
Hvis jeg ingen boller får,
så laver jeg ballade.

Boller op, boller ned
boller i min mave.
Hvis jeg ingen boller får,
så laver jeg ballade.

Kommentaare ei ole:

Postita kommentaar