11 märts 2011

Veerevale kivile sammalt ei kasva...

Lugedes Saalbachi jäin mõtlema hoopis ühe teise asja peale. Nimelt on seal ka mainitud neid auguga kive, mida iga tõeline taanlane randa sattudes kindlasti otsima asub. Isegi kui ta seda ei tunnista ja teeb näo nagu unistaks või otsiks pilguga merelt laevu. See on kõik üks osav petumäng! Sest tegelikult vilavad neil silmad ikka ranna kiviklibu poole.
Ma olen ka kogemata leidnud sellise, või oli neid isegi mitu, tont seda enam mäletab. See oli üks piknik Fyni põhjaosas. Ma muidugi ei teadnud, et säärase leiu puhuks on omad kirjutamata reeglid - kanna suurte ja lohvakate taskutega rõivaid! leiu korral mana ette kalapilk! libista kivi märkamatult taskusse!
Mina muidugi asusin kulm kortsus oma saaki uurima, ikka siit ja sealt ja igatpidi keerutades. Mispeale Helga seda muidugi märkas ning hirmus asjalikuks muutus. Ehk sai saagi isegi endale, ma ei mäleta ju. Meie, eestlased, ei arva, et auguga kiva oleks midagi erilist. Vist.
Jäin mõtlema, et kas Eestis ka neid on? Üldse ei ole täheldanud. Äkki ma ei ole teadnud neid otsida? Äkki on meil liivasemad rannad? Jummel, mulle ei meenugi ühtegi kivist randa, aga see võib muidugi ka vanusega seletatav olla. Ja kui meil neid näiteks ei ole, siis miks ei ole? Kas meie randu uhuvad teistsugused lained? Neil on siis nagu mingid krutskid puudu, või mis? Või on asi kivimites? Et mis kivid need sellised on, kuhu vesi saab augu(d) uuristada? Sest üsna sageli on ühel kivil mitu auku...
Taanlastel on need augua kivikesed seotud ebausuga vististi. Et selline kivi peaks õnne tooma (halloo, kuhu minu õnn siis jäi, ah?). Selle võib kuhu iganes üles riputada. Ähmaselt meenub, et koduukse läheduses on see õige koht, nagu meil siis hobuseraud vist. Erilised entusiastid, ja neid leidub!, koguvad muidugi eriti mõnuga ja siis aetakse aukudest mingi peenem traat vms läbi ja moodustatakse neist kujundeid, riputatakse majaseinale.
Pilti mul, NAGU ALATI, ei ole. Aga kes tahab võib guugeldada näiteks "sten med hul" ja siis leiab ka illustreerivat materjali.
...kuigi-kuigi, A. väikseks jäänud pükstest puistasin üks päev pool kilo liiva välja... ja mulle meenub, et ka üks samast perioodist ja samuti väikseks jäänud kilekas oli kahtlaselt raske - ma ei imestaks, kui sealt mõne auguga kivikese leiaks. Vahel on ikka hea, kui elad koos räpakolliga:D

Kommentaare ei ole:

Postita kommentaar