31 juuli 2012

"Saja-aastane, kes hüppas aknast välja ja kadus", J. Jonasson


Üks hea raamat on kuu algusest õhku jäänud. Pärast kukeseente järele küürutamist ja valutavat selga oleks teilgi ehk lohutav lugeda saja-aastasest vanamehest.

Raamat peaks sobima kõigile neile, kes muidu raamatuid kardavad. Põhjenduseks, et need on igavad, tegevus venib, midagi ei juhtu, nalja ei saa jne, jne. Siin on seda kõike rohkem ja enamgi veel!

Sündmusteahela käivitabki tähtsa verstapostini jõudmine. Järgneb kuu aega seiklusi ja rändamisi läbi Rootsimaa. Vähe sellest, et selle kaootilise retke jooksul juhtub kõiksugu asju, on pidevalt vahelepõiked Allan Karlssoni elatud elule. Ja need vahelepõiked...no ütleme nii, et neist selgub, et peategelane on nagu möödaminnes olnud osaline paljudes eelmise sajandi võimsates ajaloosündmustes. Ta on paljud neist suisa käivitanud. Tekib õigustatud küsimus, et kes ja kus me oleksime ilma Allan Karlssonita?

Kui Pipi oleks olnud poiss (kuigi tänasel päeval ei oleks seegi muidugi probleemiks) ja Astrid Lindgren oleks Pipi tegemistele järje kirjutanud, siis just kõnealune raamat oleks võinud selleks järjeks olla.

NB! Boonuspunktid lähevad igatahes raamatu pealkirjale. Nii pikk ja lohisev, ja ometi nii hea!

Kommentaare ei ole:

Postita kommentaar