21 jaanuar 2013

"Lazari naised" M. Stepnova


No see oli nüüd küll midagi nii head, et seda peab ise lugema. Ma usun, et tegemist on väga hea teksti ja selle veel parema tõlkega (Veronika Einberg). Lauseid kui maiuspalu on jalaga segada ja koguni mõned harvaesinevad sõnad satuvad aeg-ajalt silma alla.

Sõnadega maalitakse pildid, õnnestunult, mida juhtub ju kaunis harva. Võimatu on siia väljatoomiseks katkendeid leida, aga näiteks midagi sellist:

"Eriti ränk oli näha vanureid, keda ei paistnud peale Lidakese keegi tähele panevat, 1996. aasta N-ski vanureid, vaesunuid, peaaegu hullunuid, üksildasi, kunagi võimsa riigi rajanuid ja nüüd siis tema rusudes sonkivaid nagu Iiob oma paisetes. Alludes oma haiglasele andele, ei märganud Lidake N-skit külluslikult  täitnud säravaid vitriine, kiireid autosid ega kirevaid välismaiseid hilpe, mis ehtisid linlasi, keda verinoor Vene kapitalism oli korraga muutnud ettevõtlike, petlikult lahkete ja kõigeks võimeliste lurjuste hordiks. Ümberringi lõi õitsele noorte, tugevate ja häbitute maailm, kuid Lidakesel, samuti noorel ja tugeval, ükskõik mis võimu ajal rikka Galina Petrovna poolt enam kui piisavalt kindlustatul, jätkus silmi vaid kortsudele ja räbalatele. Prügikastis tuustiva eide vana, juba seitsmekümnendatel õmmelda lastud kevadsügispalitu, kiiluna turritavate ordeniliistudega vanamees veeretamas värisevas peos peenraha, püüdes mingit summat kokku klapitada - ei, ei jätku..."


"Tavaks olid aeglased hommikueined tekil puldankatte varjus - hallika kalamarjaga, mida tuli spetsiaalse luust nikerdatud lusikaga määrida kuuma kalatšiviilu poorsele ihule, ja lõputu teejoomisega väikese punnaka samovari juures, mille kohta Marusja ütles kohe esimesel hommikul, et see on arhierei moodi - samasuguse tähtsa moega ja puhib. Tšaldanov vaatas tahtmatutest pisaratest märja pilguga kiiret päikeselist vett ahtri taga, kriiskavaid kajakaid, kellele aulik publik loopis heldelt veel sooje saiatükke, Marusja silmanähtavalt ülespaistetanud huuli ja õrna, vaevu tajutavat verevalumit tema päikesest kullakal noorel kaelal."

Ütleme nii, et see on Venemaa oma täies ilus, ja ohtralt vene hinge, seda suurt ja tuumakat.
Kokkuvõttes ilus jalutuskäik pea läbi sajandi.

Kommentaare ei ole:

Postita kommentaar