22 jaanuar 2013

"Öine rong Lissaboni" P. MercierSee on nüüd üks "ilus" näide sellest, kuidas kaanekujundusega raamatule karuteene tehakse. See esikas ei kutsu ju raamatut ostma, ega? Selle võiks kätte haarata mõni naistekate andunud fänn - too aga jätaks raamatu kiiresti pooleli...

Tegelikkuses on see raamat kordades parem kui kaanepilt. Ausalt. Õigupoolest jääb siia kaante vahele isegi kaks raamatut, ja see teine, see on veel eriti hea. Allolevad tsitaadid pärinevad samuti just nimelt sealt.
Huvitav, et Portugal kohe kuidugi soodustab lugude, tõeliste lugude teket  - samas on piir lugude tekkimise ja juba aegade algusest olemas olemise vahel kahtlaselt hägune. Ja need lood on nii müstilised ja samas nii loogilised ja mingis hämmastavas kooskõlas alati kõige eelneva ja kõige järgnevaga. Meenutab õrnalt, aga õige õrnalt neid Zafoni raamatuid. Ehk vähem komplitseeritud ja kriminaalne ja ka mitte nii süngete varjudega, ent siiski...


"Meie tuhandest kogemusest leiab sõnalise väljenduse kõige rohkem üks, ja seegi vaid juhuslikult, mitte läbimõeldult, nagu see pälviks. Kõigi nende tummade kogemuste all on peidus need, mis annavad meie elule märkamatult oma vormi, värvi ja meloodia."

"Kas inimese käitumise pinna all on saladus? Või on inimesed läbi ja lõhki sellised, nagu nende teod, mis on justkui päevselged, neil paista lasevad?"

"Ekslik on uskuda, et elu otsustavad hetked, mis selle harjumuspärast suunda alatiseks muudavad, on kindlasti täis valju ja eredat dramaatikat, saadetuna ägedast sisemisest pulbitsusest. See on kitš, muinasjutt, mille on siia ilma sünnitanud purjutavad ajakirjanikud, prožektorikiiri ihalevad filmitegijad ja kirjanikud, kelle pea on täis bulvarilehti.Tegelikkuses on elu määrava kogemuse dramaatika sageli uskumatult vaikne."

"Kui on nii, et me suudame elada vaid väikese osa sellest, mis meis on - mis juhtub siis ülejäänuga?"

"Kui mitte pettumuse, siis mille kaudu peaksime avastama, mida oleme oodanud ja lootnud?"

... ja nii võiks veel hulk aega jätkata... Häbiväärselt vähe tähelepanu on Lissaboni-raamat saanud:(

Kommentaare ei ole:

Postita kommentaar