09 jaanuar 2013

Puhastus...

... aga mitte see Oksaneni/Oksase oma. Kuidagi on järgemööda jõudnud minuni mitu raamatut, mis meenutavad "Puhastust". Et kuidas nüüd võtta, eks. Võib ju seda va "Puhastust" kiruda ja mutta tampida, ent kui järgneva aasta-paari jooksul hakkad mitmeid raamatuid sellega võrdlema, siis peaks see just nagu midagi tähendama..."Puhastuse" puhul need vastakad arvamused on kahtlemata seotud sellega, et meil endal on oma lood ja oma arvamused ja meil on oma võrdlusmomendid.

Aga teiste maade nn puhastustega meil see enamasti puudub. Mis, ei saa märkimata jätta!, teeb lugemise oluliselt nauditavamaks;)

Alustame ühest kummalisemast - puhastus a la Itaalia. No olgu, kergete mööndustega, kuid mul siiski tekkisid mingid assotsiatsioonid.

Märt Lauri "Appassionata" nimelt. Ühe suguvõsa lugu, küllaltki laia haardega üles ehitatud ning mis peamine, Laur kirjutab vägagi loetavalt. Autori tööd tuleb tunnustada, sest ta on ainest võtnud hoopiski itaallaste marjamaalt. Ja need detailid! Samas pean tunnistama, et tegemist oli kohati vastuolulise romaaniga. Mõned küsimused jäid lõpuni õhku, mõni tegelane jäi kohati küsitavaks, ja ometi olid need vaid pisukesed viimistlusvead, mille oleks saanud testlugejate abiga hõlpsasti parandatud.
Vat see jäigi puudu, muidu oleks väärinud minu arvates võistluse esikohta.

Puhastus a la Kreeka oli Sofka Zinovieffi "Maja Paradiisi tänaval". 

Taas kord suguvõsa lugu, mis võimaldabki heita pilk kreeklastele ja nende "loole". Kreeka kodusõda, vastupanuliikumine, kuni  Teise maailmasõjani tagasi minnes... Ent otseloomulikult ei tasu lugejal karta, et see ongi üks poliitiliste keerdkäikude ümber jutustamine. Ei, siin on oma osa seepi ikka ka, kuigi see ei mõju üldse vastavalt. Ja muidugi Kreekat, enim on siin Kreekat, mis ongi kõige tähtsam:) Kreeka matusekombestiku kohta saab ka piisavalt teada:)

Puhastus a la Egiptus ehk Alaa Al-Aswani "Jakubijani maja".
 

Võrratu raamat! Egiptuse lähiminevik harutatakse lahti mitte küll kindla suguvõsa pilgu läbi (nagu eelmiste raamatute puhul), vaid Kairo kesklinnas asuva maja elanike lugude läbi. Seega on need inimesed erineva päritolu, haridustaseme ja argipäevaga ning nende kokkupuude poliitika, korruptsiooni ja muidugi usuga absoluutselt erinev.

Kommentaare ei ole:

Postita kommentaar