24 aprill 2013

"Middlesex" J. Eugenides


Võrratu ilukirjanduslik teos, mis lahkab erinevad teemasid, sidudes need samas suurepäraseks tervikuks. Raamatu peateemaks elu hermafrodiidina, ent otseloomulikult ei keerle kõik kogu aeg selle ümber. Lugu hakkab kaugemalt, kohe päris kaugelt pihta.

Smürna - see ütleb kõik. Lisaks Smürna enda loole hargneb seal ka kahe inimese, õe ja venna elu. Ühelt poolt saab hea pildi põgenike kohanemisest Ameerikas, muundumisprotsess on pidev, kuid siiski mitte täielik. Kreeka kombed ja ka kreeklaste ning türklaste suhted ei muutu isegi teiselpool ookeani.

Lugu jutustaks nagu keskealine Cal Stephanides, aga tema elust uue identiteediga on võrdlemisi vähe juttu. Need on naeruväärselt põgusad pildikesed, mõned lõigukesed siin ja seal, mis täielikku ülevaadet ei anna. Põhiliselt keskendutakse ikkagi vanavanemate ja vanemate loole ning Cal(lie) enese esimesele 15 eluaastale. Põnevaimaks vaatluspunktiks ongi igavene dilemma - bioloogiline sugu vs. sotsiaalne sooroll. Cal on bioloogiliselt pigem meessoost, kuid olles kasvatatud kui tütarlaps, käies tütarlastekoolis, murravad vastuolud ühel hetkel siiski võltsist kestast välja.

Raamat võitis 2003.a. Pulitzeri ilukirjanduse auhinna.

Kommentaare ei ole:

Postita kommentaar