06 mai 2013

Samal lainepikkusel

"Nende lõhn ajab mind nutma" M. Kumandareas


Kolm novelli, mis moodustasid kena terviku. Tegevuspaigaks juuksuritöökoda ja iga novell erineva kliendi pajatus. Üsna omapärased lood, ent piisavalt nauditavas stiilis, et lõpuni lugeda.
Ja kas pole võrratu pealkiri?
"Alexis Zorbas" Nikos Kazantzakis

Suurepärane lugemiselamus. Kõige lühemalt öeldes kreeka variant meie Nipernaadist. Loo jutustab minategelane, kes on üdini eluvõõras ja peadpidi raamatutest, sellest rutiinist väljamurdmiseks läheb Kreetale kaevanduseomanikuks, enne laevale minekut kohtab Zorbat, kes end kõigi tarvilike ülesannete täitmiseks kaasa pakub. Seega kaks peamist tegelast on juba mõnusalt vastandlikud ja samas teineteist suurepäraselt täiendavad - nende kummagi elufilosoofia hargneb raamatu jooksul sirinal lugeja ees lahti.

Zorbas on oma loomult väga vastuoluline, ent ennekõike siiski äärmiselt paeluv tegelane. Zorbas elab homseta, siin ja praegu, naudib kõike, mis elul on pakkuda, liigselt muretsemata. Kulda pudeneb tema huultelt pidevalt.

Võrratud pildikesed elust Kreeta pisikeses külakogukonnas, poissmehepõlvest onnikeses rannal, vallatust kloostrielust - seda kõike siin on.


"Mulle näis, et selline Kreeta maastik sarnaneb hea proosaga: hästi läbimõeldud, sõnaaher, vaba ülepakkumistest, jõuline ja ohjeldatud. Olulise andis ta edasi kõige lihtsamate vahenditega. Ta ei vigurdanud, ei kasutanud mingeid trikke ega retoorikat. Mis ta ütelda tahtis, seda ütles ta meheliku karmusega, ent nende karmide joonte keskel võis Kreeta looduses tabada ootamatut tundelisust ja õrnust - tuuletuis mäelõhedes lõhnasid sidruni- ja apelsinipuud ning lõputust merest taamal hoovas ammendamatut poeesiat.
Kreeta, sosistasin, Kreeta. Ja mu süda lõi kiiremini."
 

Kommentaare ei ole:

Postita kommentaar