22 juuli 2013

"Üle sidrunite: optimist Andaluusias" C. Stewart

Taas kord läheb üks tüüp ja ostab enesele onnikese kuhugi ilusalt ekstravagantsesse kohta maamunal. Arvestades, et ma selle raamatu ette võtsin, on siililegi selge, et peab tegemist olema mõne Vahemereäärse riigiga.

Mis seda raamatut teistest taolistest eristab?
Tüüp on oluliselt kirkam kriit kui teised temasugused, tal on nimelt piisavalt muhedat eneseirooniat ja oskus nii mõnegi teema otsad vaimukalt kokku tõmmata.
Teiseks lähevad sedasi võõrsile sageli hilises keskeas paarikesed (vähemasti jõuavad oma loo kaante vahele panekuni just nemad), antud raamatus ei ole küll tegemist verinoore abielupaariga, kuid nende seiklusi saab vürtsitama igatahes ka üks pisike pägalik. Siinkohal tähelepanu, tutika isa tunnete kirjeldused on selle raamatu üheks parimaks osaks mu meelest.
Kolmandaks eristab seda üllitist teistest kummaline promo. Kus iganes te raamatu kohta mingit tutvustust või kokkuvõtet loete, siis rõhutatakse neis koledal kombel autori seotust ansambliga Genesis. Nujah, seda teen mina siin ju niisamuti, kahjuks. Kuid vähemasti ma kavatsen teid hoiatada, et unustage parem jalamaid see fakt - see on lihtlabane reklaamitrikk ja kõigest haiglane lähenemine asjale. Kuigi, kui te taolisi raamatuid lugeda armastate, siis ilmselt loete sõltumata vähimastki seosest eelmainitet muusikalise kollektiiviga. Igatahes lahkus Stewart Genesisest, ma ei tea, mingi 17-aastaselt või nii - halloo, kas selles lauses ei peitu juba teatav vastuolu? Nii et tegelikult on seda üpris mõttetu mainidagi.
Tegelikkuses on tegemist märksa värvikama tüübiga, kes oleks juba ammu võinud raamatu kirjutada, ammu enne seda, kui ta Andaluusiasse läks ja jäi. Raamatu müügiedule aitaks kõvasti enam kaasa tähelepanu pööramine tõsiasjale, et mees on mitmekülgsete huvidega - töötanud tsirkuses, olnud Kreeka jahi pardal ametis, lambapügajana ringi rännanud, reisiraamatute kirjastuse heaks töötanud, teinud ära piloodieksami jms kui et korrutada seda Genesise juttu. Jah, see eelnev info on raamatu tagaosas kenasti olemas, kuid tagakaanel pääsenuks see rohkem esile.

Ja kuigi see oli väga hea ja tempokas ja huumoriküllane lugemine, siis nagu te selle postituse sildistamisest aru saate, on tegemist karjuvalt lohaka tööga. Ma ei tea, kas toimetaja on olnud arvuti taga uneajal või mis, aga näib, et ta on pidevalt ninaga klaviatuurile vajunud ja ohtralt lisatühikuid ja topeltkomasid kirjatööle tekitanud. Ja üldse, mis nali nende nurksulgudega on? Neid pelgalt ninaga ju ei tekita?

Kommentaare ei ole:

Postita kommentaar