13 september 2013

"Layla" Jari Tervo


Moodne aeg on jälle kord kümnesse tabanud. Ilmselt tuleb Tervo nüüd põhjalikumalt ette võtta, sest maakeeli on temalt paar asja ka varem juba ilmunud.

Aga "Layla". Kurdid, türklased, immigratsioon ja tõotatud maa. Kõlab igavalt ja leierdatult? Just nimelt, aga mitte siis, kui Tervo sellest kirjutab. Tekst on hoogne, mahlakas. Lugu ise minimudel sellest, mis meie ümber toimub, tegelikkuses mõõtmatult suuremalt. Me veel siit, oma mätta otsast, tõenäoliselt alati ei hooma kogu seda mängu.

Lühidalt öeldes on autor kokku võtnud kogu selle seeneniidistikuna hargneva inimkaubanduse skeemitamise. Ta teeb seda nappide lausete ja tabavate kujunditega, liigsete emotsioonideta. Vaimukalt ja lõbusalt - seda küll. Vaen türklaste ja kurdide vahel, usuteema, põgenikutee valimine. Teekond Kreekasse ("... "On kahte sorti kruiisid, kuivad ja märjad. Teile sattus nüüd märg," ütles kapten..."), seejärel Saksamaale ning viimaks Soome.  Iga lüli sel teekonnal tähendab uut inimkaubitsejat, moel või teisel edasipääsu eest tasumist. Mõnikord ka põgenemisi, sest kurdi mehed ja kurdi klann nalja ei mõista. Pean ma üldse lisama, et teele asuvad Layla järel nemadki. No nagu tõeline road movie, umbes samas võtmes nagu "Saja-aastane, kes hüppas aknast...". Paralleelselt kulgevad Helsingis veel teisedki lood.

Milline see oodatud, kardetud, ihaldatud ja müstiline Finlandiya siis on?

Finlandiyas on igal mehel korteris oma hammam.
Soome keel kõlab nagu mingi araabia loits.
Volkan ütles, et ta tunneb soome naisi: siider, shoks, porno.
Volkan, samuti sisserännanu on üldse tark:
"Aga soome naine tahab ainult närima. Ei räägi. Ei musi. Ei kalli. Karjub, et ära käpi, tema tahab kiiresti siider juua. Ma soovin naisele valesti õnne. Ma ütlen palju õnne, rõõmusündmus perekonnas. Aga kõht kasvab vaid liiga palju siidrist."

Ma usun, et tõlkija on hea tööga hakkama saanud, sest kõik see sarkasm ja teravus ühes täpsete ja lühikeste lausetega, mis kuuldavasti peakski Tervole omased olema, on kenasti olemas. Tõlkijaks Jan Kaus.

Kommentaare ei ole:

Postita kommentaar