17 september 2013

"Siri. Strindbergi varjus" Lena Einhorn

Elu Strindbergi varjus oli üsna sarnane elule millise suurmehe varjus tahes. Sarnaseid lugusid võiksid kirjutada, ja on ka kirjutanud, Strindbergi ühe teise kaasmaalase  naised. Alles hiljaaegu oli ETV-s võrratu dok.film ju Liv Ullmannist, eeskätt seoses Bergmaniga.
 
Erinevalt Bergmanist, kes oli lihtsalt keeruline isiksus, ilmselgelt ka äärmiselt egotsentriline, olid lood Strindbergiga märksa keerulisemad. Paranoiliselt armukade ja jälitusmaania all kannatav, lisaks emotsionaalsel skaalal järsult kõikuvana oli ta kõike muud kui lihtne kaaslane. Ja samas Sigrid von Essen ehk Siri, kes aadlidaamina on alla surunud oma unistuse teatrilavale jõudmisest. Plahvatusohtlik materjal saab kokku, ütleme siis nii.
 
Raamat on ilukirjanduslik biograafia, tuginedes dokumentaalsetele materjalidele ja keskendudes Siri elust ajale koos Strindbergiga. Või siis ka ajale, mil ta püüdis sellest mehest vabaneda. Siin loos on vaid imekergelt puudutatud suhteid taanlannast sõbratariga, millel peaks küll rohkem varjundeid olema, ent see ei ole lihtsalt antud raamatu teema.
 

Kommentaare ei ole:

Postita kommentaar