08 veebruar 2014

"Iga teekond saab alguse südamest" Kristel Kaaber


Iga teekond saab alguse südamest. Tõepoolest nii just ongi, kas pole?
See on üks väga eriline raamat, kuigi ma ikka veel ei taha harjuda digiraamatut raamatuks pidama, mis omakorda tegi ka lugemise minu jaoks keerulisemaks. Ent see on teine teema.

Kristeli Itaalia teekond siin raamatus on tee ühes teistega. Seega ei ole see päevikuvormis raamat, see ei ole ka uue kodumaa lahkamine läbi argipäeva askelduste. Nii et reisikirjanduse sildi alla saab selle vaid väga tinglikult liigitada. Ja kõik need, kes alati kurtnud raamatute üle, kus võib rohkem lugeda autori eraelust, asjadest, mis juhtuvad kõikjal ühtemoodi, sõltumata geograafilisest asukohast või kus autor püüab uut maad süvitsi lahata juba pärast mõnekuist kohapeal viibimist, need lugejad võivad nüüd rõõmustada. Selle raamatu autor on Itaalias elanud juba pea veerandsada aastat, see tõsiasi räägib enda eest. Lisaks on temas olemas loomupärane uudishimu ja tahe, milleta poleks ühestki kogemusest võimalik maksimumi võtta.

Mis selles raamatus siis lõppeks on? Pigem on siin üks maa ise oma täies ilus, selle maa suured ja väikesed pojad ja tütred. Need on inimesed, keda autor ei tunne isiklikult selle tavapärases tähenduses, kuid need on inimesed, kes on aidanud tal õppida tundma Itaaliat, itaallasi, kultuuri ja ajalugu. Neil kõigil on olemas see oma Lugu, milleni jõudmiseks on autoril kulunud omajagu aastaid. Mõnikord, õhkõrnalt ja riivamisi puudutab ta seda, kuidas just nimelt üks või teine neil lehekülgedel kirjeldatuist on jõudnud temani, või vastupidi, kuid see ei ole esmatähtis. Ta võib öelda enda kohta vaid lause või paar ja edasi tuleb ikkagi kellegi teise Elu, kellegi teise Lugu.

Tõeliseks pärliks ja lugemisnaudinguks on aga Kristeli enese mõtted ja tunded. Need ei ole hinnangud ega sildistamised, see on püüd mõista ja tunda niisamuti nagu itaallased seda mõistavad ja tunnevad. Ja mis oleksid need mõttepärlid ilma kauni keeleta? Ma imetlen ka pärast teistkordset lugemist, kuidas on võimalik pärast nii paljusid aastaid teises keeleruumis nii kaunilt end väljendada...Mis omakorda tähendab, et see ei ole raamat, mida kiirustades endasse ahmida. Nii nagu on autori teekond olnud pikk, ilmselt ka kirjapanek, samamoodi peaks minu arvates ka lugeja võtma aega, lugema tasapisi, naudinguga. Ja selle kõige taustaks ja raamiks võiks tutvuda neil lehekülgedel mainitud tegelaste loominguga (kelle puhul see muidugi võimalik on), saab tohutult juurde.

Kas see raamat murrab müüte? Mõned kindlasti. Ent mitte see pole oluline. Oluline on hoopis üleilma levinud müütide ja klišeede taha piilumise võimalus. Ilmselt ongi see nüüd see koht, mida ei oskaks avada ja selgitada ükski napi Itaalia-kogemusega sisserännanu.

Ma südamest loodan, et see raamat saab ühel päeval paberile, kaante vahele ning mis peamine - jõuab suurema lugejaskonnani. See on silmaringi avardav, aga ka tundeküllane ning suure armastusega kirja pandud. Ilmsegelt alguse saanud südamest.

1 kommentaar:

  1. Kristelil on selle raamatu kohta ka huvitav blogi, kus on veel uusi tekste Roomaga seoses. http://teekonditaaliasse.blogspot.com/

    VastaKustuta