29 aprill 2014

Blossfeldti raamatukapp

 

Iseloomuga Maja parim osa peitub ilmselgelt maja minevikus. Ajalugu on üldse põnev. Alati. Väiksed asjad, mis aegade tagant meieni ulatuvad - veelgi enam.

Küllap võlus mind maja ise, nii et kuuri piilumine tundus tugevalt teisejärguline, ent oleksin ma k o h e vaadanud kuuri, oleksin ma k o h e seda kappi näinud, ma oleksin kohe jah öelnud. Läks nii, et see kapp oli lihtsalt puhas boonus.

Pole küll täpselt teada, kes Blossfeldtidest selles kapis oma raamatuid hoidis, oli see kapp olemas juba varem, enne kooli asutamist? Või hankis kooliraamatute tarbeks siiski Adele ise selle? Igatahes pidid III järgu eraalgkoolil, muidugi lisaks kõigele muule vajalikule, olema õppevahendite ja raamatukogukapid olemas.
Ja kes neist üldse seda viimati kasutas? Adele suri 1937.a. Tema õed said selles majas veel napid kolm aastat elada, ju see kapp neidki veel truult edasi teenis. Mul on muidugi ka pisuke segadus selle lahkumisajaga, sest ühelt poolt Adele õed lahkusid väidetavalt 1940.a. sügisel. Teisalt meenub mulle nagu oleks P. Blossfeldti Eestist lahkumist mainitud ka Ingrid Polikarpuse raamatus, suht samaaegselt tema enda minekuga (1944?) ja just nimelt seoses Viljandi ja õpetajatega. Adele üks õdedest, kes ka Saksamaale jõudis, oli Pauline. Ei tea. Ei ole paraku ka kõiki vajalikke raamatuid käepärast võtta.


Igatahes see Blossfeldtide raamatukapp jaksas niiskes kuuris, hoolimata ümberringi loobitud-laotud küttepuudest ja aiatööriistade segadikust, oma teise tulemise ära oodata. Kapi alumine osa oli suures osas selline nagu ülaloleval pildil näha.

Üks tubli ja asjalik Jaan (jah, ongi ainult Jaan:)) võttis ja tegi, mis oskas. Täitsa oskas ka. Loodetavasti paneb see kapp nüüd järgmised 120+ aastat rõõmsalt vastu, näeb elu ja inimesi.

 
Tahaks muidugi uskuda, et nii keerulisi ja segaseid aegu, erinevaid riigikordi ja hoolimatuid peremehi enam mitte...

2 kommentaari:

  1. Miks mina kuuridest kunagi midagi ei leia? Kus küll selline kuur asub, kust sihukesi imeasju leida saab?

    VastaKustuta
  2. Valedest kuuridest otsid, Eveliis, väga valedest ;) Vaata kõige vanematesse ja koledamatesse;) Aga sa nagunii sihuke osavnäpp, et sa teed ise ja veelgi ägedamaid asju ju - mis sul neist vanadest enam :)

    VastaKustuta