03 juuli 2014

"Kaardikirg" Ken Jennings


Hea on tõdeda, et ma polegi päris imelik inimene. Või kui siiski, siis on taolisi jalaga segada:) Kuigi ma lapsena võrdlemisi palju lugesin, siis kaks vaieldamatut lemmikut nende hulgast olid ometi tiba veidrad: telefoniraamat ja atlas. Telefoniraamat oli konkreetne tumeroheline ja kõvakaaneline ning sealsed põnevamad nimed olid mul küllap pähe kulunud. Julmalt haige lugemisvara, ma saan ise ka aru.
 
Atlase pidev uurimine oli õnneks veidi normaalsem ajaviide. Meeldiv avastada, et kaardinohikuid on maailmas üpris palju ja et tänasel päeval on nende tegevus märksa laiahaardelisem, hõlmates näiteks geopeitust, erinevaid klubisid (mille liikmeks saamiseks pead olema väisanud nt sadat erinevat riiki jms variandid) või  maanteehundiks olemist. Kõik selles mõttes toredad, et ahvatlevad nelja seina vahelt lahkuma.
 
Seda raamatut lugedes ja kohates erinevaid kaardikire väljundeid jäin mõtlema, et mis siis mind nende kaartide puhul võlus, mis oli see tõmbejõud... Esimesena meenuvad vist ikkagi eksootilised nimed, mis naelutasid pilgu ja sundisid üha tagasi pöörduma. Ouagadougou, Tsaratanana, Kilwa Kivinje, Lolland - on nimesid, mis ei unune, kuigi paljud kahtlemata on tänaseks mälust kustunud.
 
Ja kuigi google maps peaks olema, ja ongi!, igasuguse kaartides tuhnimise imelihtsaks ja mugavaks teinud, siis on see ka röövinud igasuguse võlu ja naudingu, minu puhul igatahes. Kui vaja, siis muidugi kasutan, aga niisama uurima ja ringi tuuseldama enam ei taha minna. Anna aga atlas kätte ja ma võin lõdvalt paar tunnikest mööda saata.
 
Ka oma naiseks olemisele sain raamatust kinnitust, sest mis seal pattu salata, ka mina olen ajuti kuulunud "kaardipöörajate" klanni, ehk siis nende hulka, kellel kaart peab näitama "õigesse suunda" :)))) Kuigi seda pole ammu enam juhtunud - ei tea, kas ma peaksin muret tundma:)
 
Jennings ei ole kuivade faktiteadmiste puistamise vahepeal ka pisukest huumorit ja teravmeelseid kommentaare ära unustanud, seega igati nauditav pilguheit kaardihullude maailma.

1 kommentaar: