22 november 2014

"Kõik sai alguse veest" Kajsa Ingemarsson


Kõik lõputu sõnadevoo austajad võivad nüüd või sees olla, sest oma pooltuhat lehekülge pikk jutustus lihtsalt voolav ja voolab ja voolab...ei tõuse, ei mõõnu. Ei mingit tunnet, et kuhu see kõik välja peaks jõudma. Kuskil pealt 250 lk tekkis mul tunne, et see ilmselt ei jõuagi kuhugi välja. Mitte kunagi. Et kirjanik lihtsalt unustaski end oma läpaka taha ja kui ta surnud ei ole, siis toksib veel tänasel päevalgi seda juttu. Ta on selle toksimise enesele lihtsamaks ka teinud - et kui vahepeal mõte ei jookse, siis kuna raamatu peategelane on kirjanik, on ju eriti nutikas (noh, tegelikult siiski mitte - see täitsa vana võte juba) vahepeal hoopis peategelase poolt kirjutatavat romaanikest lõikude kaupa sisse pikkida.
 
Ja nii see käsikiri aina kosub ja kosub.
 
Teisalt, mis ma siin nurisen - raamatu pealkirigi ju ütleb, et kõik sai alguse veest. Lõpu kohta pole sõnakestki. Äkki see ongi kõige lihtlabasem vihje teatavat sorti jõgiromaanile.
Voolaku siis, mina igatahes tüdinesin totaalselt.  
 
Teine asi, mida ma vihkan (on jah tugeva laenguga sõna, aga hetkel õige sõna õiges kohas) on see lõputu kaubamärkide teksti sisse toppimine. Sel samal põhjusel ei suutnud ma Coelho "Võitja on üksi" lõpuni lugeda. Mõõdukalt kasutatuna on see igati tervitatav, aga kui absoluutselt IGA raamatus kirjeldatud füüsiline ese on püütud võimalikult kõva brändinime kandma panna, siis see on... ma ei teagi - väsitav lugejale või lihtsalt tülgastav?
Taoline info võiks mulle ainult sel juhul huvi pakkuda, kui keegi paneks mu mingit uuringut teostama või statistikat tegema, et mis maal millised kaubamärgid on kõige "tegijamad". Sest iseenesest oli ikka väike erisus küll, mida Ingemarsson tüüpilisele rikkur-rootslasele selga-jalga-istumise alla pani ja mida Coelho Cannes´is kogunevale Superklassile. Aga halloo, keeldun uskumast, et see suuremale osale lugejaist erilist mõju avaldaks või raamatu sisule juurde annaks!
 
Peab oma elu peale ikka väga kuri olema, et see raamat lõpuni lugeda:) 

Kommentaare ei ole:

Postita kommentaar