24 jaanuar 2015

"Need silmapilgud" H. Wassmo


Wassmo oma tuntud headuses. Raske, aga hea. Kõige paremad raamatud sünnivad läbi tugeva valu. Või pettumuse. Või reetmise. Või leina.
Kõnealune raamat annab kätte palju juhtnööre, kus ja kuidas on sündinud Wassmo varasemad raamatud. Küllap on siin neid vihjeid rohkemgi, aga mitu head aastat on ju ka möödas tema kahe triloogia lugemisest ja seetõttu kõiki detaile ei mäleta. Aga "Need silmapilgud" tõid ometigi paljud neist uuesti meelde.
Kuigi see on ettelubatult sügavalt autobiograafiline raamat, siis on see ikkagi äärmiselt ilukirjanduslik, nii et kes ei soovi näpuga järge ajada varasema loomingu ja autori päriselu vahel, siis on see romaanina ikkagi väärt lugemine. Ja nauditav.
Kurb on aga see, et sedapuhku ei tõlkinud raamatut enam Elvi Lumet :( Ega Hanso tõlkele midagi otseselt ette heita polegi, lihtsalt Lumeti kasutatud sõnad ja mõned laused panid vaimustusest kiljuma, need olid lihtsalt niivõrd tabavad ja ilusad. Aga karta oligi, et ühel päeval peab keegi teine Norra kulda hakkama maakeelde tõlkima:) 

Kommentaare ei ole:

Postita kommentaar