18 september 2015

"Tubakapoodnik" Robert Seethaler

Selline voogav lugemine. Aeg ja teemad olid ju küll keerulised, aga eks  see aegade keerulisus ole nagunii rohkem romantiline liialdus, mille me tagantjärele juurde mõtleme. Inimesed elasid ja olid ja tundsid ikka oma argiseid tundeid. Noor Franz läks Viini tubakapoodniku õpipoisiks ja sõbrunes seal Freudiga. Neist ühistest vestlustest oleks ehk rohkem sügavust oodanud, ent teisalt ei oleks see selle stiiliga sobinud. Oligi selline minimalistlik ja muinasjutuline, las ta siis oli nii.

Stiilist annab aimu näituseks seesama katkendki siin:

"Mõnede andmete järgi oli Alois Preininger kõige rikkam mees Salzkammergutis. Tegelikult oli ta rikkuselt alles kolmas, mis teda küll tohutult ärritas, kuid oli teinud temast selle auahne jäärapea, kellena ta oli tuntud ja kurikuulus. Talle kuulusid paar hektarit metsa ja karjamaad, saeveski, paberivabrik, piirkonna neli viimast kalakäitist, teadmata arvul suuremaid ja väiksemaid järveäärseid krunte koos hoonestusega, nagu ka kaks parvlaeva, üks lõbusõiduaurik ja ainus auto väidetavalt rohkem kui nelja kilomeetri raadiuses – uhke, šampanjakarva sõiduk firmast Steyr-Daimler-Puch, mis küll Salzkammerguti tüüpiliste pidevast vihmasajust ära uhutud teede tõttu seisis omaette roostetanud plekkbarakis.
Alois Preiningerist ei paistnud tema kuuskümmend aastat kuskilt välja, ikka veel pulbitses ta elust. Ta armastas iseennast, oma kodupaika, head toitu, kangeid jooke ja ilusaid naisi. Kusjuures ilu on ju pigem subjektiivne ja seetõttu suhteline. Põhimõtteliselt armastas ta kõiki naisi, kuna leidis, et kõik naised on ilusad. Franzu emaga oli ta tutvunud aastate eest suurel järvepeol. Naine seisis vana pärna all, seljas taevasinine kleit, ja tema sääred olid nii helepruunid, siledad ja laitmatud nagu šampanjakarva Steyr-Daimler-Puchi puidust rooliratas. Alois tellis värskelt praetud kala, kannuga siidrit ja pudeli kirsiviina, ning sel ajal kui nad sõid ja jõid, ei püüdnudki nad sugugi teineteisest mööda vaadata. Varsti pärast seda tantsisid nad polkat ja hiljem isegi valssi ning sosistasid seejuures teineteisele väikseid saladusi kõrva. Siis jalutasid nad käsikäes ringi ümber tähtedest täpilise järve ja leidsid end ootamatult plekk­barakist ja seejärel kohe Steyr-Daimler-Puchist."

Kommentaare ei ole:

Postita kommentaar