11 detsember 2015

Road trip - Łódź

Mõtteid teekonnalt:

- Poola näitab sulle sootuks teist palet, kui su sihtkoht ongi seal - mitte see ei ole üks riik sinu teekonnal. Seni on Poola mu jaoks olnud sõimusõna:) Jaa, ma tean, et Poolas on väga ilusaid kohti, kohe esimesena meenub Masuuria, aga kogu riigist läbi kihutades piirdub silmailu ju alati ikka ennekõike rekkade ja kiirteedega. Ja need ei ahvatle kohe sugugi.

- Poolas näen ma tulevikku. Neil on kõik alles ees. Linnas jalutades on igas kolmandas majas pangakontor, kümneid erinevaid nimesid - ühel ilusal päeval see pilt muutub, ma tean. Või kui vaatad neid uttu mattunud ja süngeid magalarajoone - juba praegu on näha, et vaikselt kõpitsetakse. Veel on vanalinnamajade ülemised korrused tühjad ja väljasurnud, kuid ühel päeval on sealsedki korterid (hinge)hinnas.

- Söetolm. Õhtuti on kopsud seda täis. Näost pühid mustjashallikaid kübemeid.

- Miks ei ole bussipeatustel nimesid (Leedus samuti). Huvitav, kuidas nad bussipiletit ostavad, mille sihtpunktiks ütlevad...

-  Łódźi tänavad ei tunnista kuldset keskteed - need on kas meeletult pikad ja sirged, lõputud suisa, või siis sinka-vonka keerutavad, kord kadudes, siis jälle "välja ilmudes". Jääb tunne, et järsku on linnaplaneerijatel tulnud tuju keset tänavat maja või paar ehitada ja sina, turist, nuputa end või segaseks, et kuhu kuradi kohta see tänav nüüd kadus või uuesti välja ilmus. Ei nuputagi välja, enamasti.

- Esimese hetke rõõm, et pagulasi polegi, kadus siiski õige pea. Miks nad peaksid tahtma keset halli ja söetolmust Łódźi elada?

- Ma nägin, mida võiks Narva Kreenholmiga teha - poolakatel on juba mõnda aega "Manufaktura".

 
 
Moodne trammipeatus kesklinnas

Rubinstein

Karmid naljad Poolamaal...Hallid jõulud...

Kommentaare ei ole:

Postita kommentaar