29 aprill 2016

"Olejad ja minejad" Leonhard Lapin


Selle raamatu lugemine on nagu korraga kahes paralleelmaailmas kulgemine, meeletul kiirusel muide. Ühelt poolt on siin kajastamist leidnud inimesed kõik omamoodi andekad, huvitavad, põnevad ning autori kokkupuuted nendega isiklikud ja vahetud, sõelale on jäänud loomulikult värvikamad juhtumised. Seega on see hoogne ja haarav lektüür ning lugejal valmidus ühe hingetõmbega neelata.

Teisalt... see on maru raske lugemine. Siin on üledoseeritud elumehelikkust, kiitlemist, veidi ka "ärategemist". Hea küll, selles osas terade sõkaldest eraldamine veel isegi et õnnestub, ent märksa keerulisemad lood on lugemisega. Sõna otseses mõttes. Lihtlabaseid näpukaid on siin kohe hulgim ja siis veel need laused! Mina, kes ma armastan pikki lauseid, jäin siin korduvalt hätta. Laused algavad pidevalt ühes stiilis ja lõpuks jõuavad... kuhugi. Mõte jääb ebaselgeks ja ei aita ka lause korduv üle lugemine. No nuta või naera :) Enamasti ma tegin siiski seda viimast. Enim aitas mind kujutluspilt sellest vanast naerise loost, kuidas nad seal seda üksteisest kinni võttes mast välja sikutasid. Kujutasin ette, et umbes samamoodi oli Lapini raamatuga ka. Et Lapin istus köögilaua äärde, avas selle mida iganes ta joob, ja hakkas kirjutama. Selge oli aga see, et üksi hakkama ei saa (see on igati normaalne) ja kutsus kohe ka sisutoimetaja kampa. Istusid, kirjutasid ja täiendasid seal, natuke jõid samal ajal ikka edasi ka muidugi. Siis vaatasid, et ikka nagu ei hakka looma, kutsusid keeletoimetaja ka sinna kööki, lisatarvikuid hangiti juurde veelgi suuremas koguses. Jälle kulus hulk aega, aga ikka ei saanudasja - kutsuti korrektor kööki.

Ja nii nad seal sikutasid seda käsikirja raamatuks.

Tegelikult kirjade järgi selle raamatu juures nii palju asjapulki ei olnud askeldamas. Tegelasi oli vähem, ju siis jooki oli liiga palju. Samas juhin tähelepanu väljaandjale...

Aga, kui te suudate sellest mööda vaadata, siis on see igati mõnus lugemine. Mulle meeldis.

1 kommentaar:

  1. Äkki kirjastaja EKS iseloomustab sellise lausestiililise raamatuga eestlaste identiteedi olemust? :)

    VastaKustuta