09 august 2016

"Halb tüdruk on jumala hea olla" Kätlin Kaldmaa


Tänaste tormituultega on ülimalt sobiv aeg viimased nädalad üle ja läbi revideerida. Ma alustaks kõige vanemast võlast - võrratust Kaldmaa lasteraamatust.
Kaldmaa kirjutab ajast, mida minuealised mäletavad, mis oli osa meie ajast ja meist endist ja millest me oleme nii läbi imbunud, et seda jagub elu lõpuni. Igaühel on ju oma nostalgia, "meie" oma on just see, millest ta siin raamatus kõneleb. Milline oli minueealiste linnaelu magusosa, seda ma ei tea, aga maalaste oma on nii kümnesse kui võimalik.

Ja kuigi tore oli lugeda, siis kurb oli ka. Sest sellist vabadust tänastel põnnidel enam ei ole. On see põhjendatud või mitte, tont seda teab. Aga vati sees kasvatatud pisikesed kapitalistid - see on me tulevik. Mis edasi saab, ei taha mitte mõeldagi.Stiilinäide ka:

"Kui Kaisa tuleb, siis ema teeb alati midagi lahjemat süüa. Aga mõnikord meil kohe on nii hirmus praekartuli ja praepeekoni isu, et tuleb praadida kartulit ja tuleb praadida peekonit. See on enamasti siis, kui on kas päev otsa heina tehtud või päev otsa kartuleid võetud või päev otsa suusatatud või päev otsa peete kõblatud. Siis kohe tahaks midagi tahedamat süüa kui mingi kaalikalurr. No ja siis ema praeb kartulit ja peekonit ja me kõik pistame, nii et vatsad punnis. Kaisa ei pista. Kaisa on lugenud, et sööma peab mõõdukalt. Kaisa sööb praekartuleid mõõdetud aeglusega, poole vähem kui väike Sass, ja peekonit ei söö üldse. Peekon on figuuri jaoks liiga rasvane. Pärast, kui meie telekast lastesaadet vaatame, siis hakkavad köögis kaaned kolksuma ja tuppa tuleb peekonilõhna. Kui keegi ei näe, siis Kaisa sööb peekonit. Kaisal on alati mõõdulint kaasas.
Figuuri kõige parem sõber on dieet. Dieet tähendab seda, et süüakse mitu päeva ainult ühte asja ja siis figuur paraneb. Kaisal on olnud porgandidieet, siis ta sõi kolm päeva järjest keedetud porgandit, riivitud porgandit, rosinatega porgandit ja lihtsalt porgandit, siis oli tal kamadieet, mis pidi tegelikult olema keefiridieet, aga sellest läks kõht liiga tühjaks, nii et keefiridieedist sai kamadieet, siis tuli leivadieet, ..."


Ja siis need illustratsioonid! Ma harva vaimustun, aga siin on see asjakohane. Need on nii kümnesse, mitte vaid oma nostalgilise väärtuse pooleest, vaid ka selles osas, kuidas need tekstiga haakuvad. Neid siia üles pildistama ma ei hakka, lugege ja uurige ise.


2 kommentaari:

  1. Käisin täna lapsega raamatukogus ja see raamat oli seal selle nädala lugemisoovituse auväärsel kohal. Ei laenutanud - mul on laps selle jaoks veel pisut väike aga :) ... mingi äratundmisrõõm siis vist :).

    VastaKustuta
  2. Mind teevad positiivselt kadedaks lasteraamatud, mis pakuvad rõõmu nii lastele kui täiskasvanutele - see oli just selline. Vaatasin, et minu neiule see ka meeldis, kuigi tema jaoks on see ilmselgelt eelajalooline raamat :)

    VastaKustuta