22 september 2016

"Inglid & kelmid" Katariina Tammert


Kogu oma lugupidamise juures Katariina Tammerti vastu... see oli päris kohutav raamat. Või kas mul ongi õigust niimoodi öelda, sest ma ei suutnud seda lõpuni lugeda. Lugejana olin ma hingepõhjani nördinud, sest see oli teine võimalus, mille ma talle andsin ("Lenda minuga" jäi samuti pooleli, ent tookord põhjendasin seda vale ajastusega).

Kurb olin ka seetõttu, et ma võtsin seda pettumust väga isiklikult. Neid päevi, mil ma tunnen kiusatust kirjutada, on üksjagu, ent hirm oma küündimatuse ees kaalub enamasti selle kiusatuse üles. Ja kui siis koperdad selliste ämbrite otsa, siis kaob motivatsioon sootuks. Aga ehk see ongi hea? Ehk jääb sel moel mõni piinlik kirjatükk ilmumata, tühja raisatud aeg ja energia kulutamata.

Kurb olen ka, et äkki jääb mõni tore ja loetav kodumaine romaan taoliste kogemuste hirmus kätte võtmata. Sest kaua sa jaksad peaga vastu seina joosta? Viimaks jäävadi ühed ja samad nimed, keda julged proovida.

Aga mis ma siin ikka soiun, konkreetseid põhjendusi-selgitusi ootate ehk minult. Lihtlaused ja sellest tingitud hakitus, see teeb normaalse lugemise pea võimatuks. Väga primitiivne sõnavara, ma kahtlustan, et mu eluõieke hakkab varsti nii kirjutama (aga ta on ka algklassides alles, selle raamatu autor on vist koguni veidi ajakirjandust tudeerinud). Meeletu faktide ja detailide loetelu. Kõik need paigad ja sündmused ja restoranid ja road jms on ju super, aga kui neid ridamisi üles lugeda, siis kaotavad need oma võlu ja tähenduse. Sellest saabki lihtsalt... loetelu. Sama stiil jätkub ka tegelastega (karakteriteks oleks neid palju nimetada, kahjuks). Igas järgmises lõigus loetletakse täpselt üles kõik tegelased, seega tekivad alatihti olukorrad, kus on püünel Aili, Õnne, Karl, Alan ja kes iganes seal veel olid ja siis neist üks lahkub (aga alati keegi ju lahkub või lisandub :)) ja kohe loetletakse kindluse mõttes kõik tegelased ikka veel kord üles.  Mul oli igatahes pidevalt üks korralik tohuvabohu kogu seltskonnast, kes aktsioonis oli.
Karm, väga karm kogemus.

Kommentaare ei ole:

Postita kommentaar