20 september 2016

"Loomispäevik" Nancy Huston

Mõnus maiuspala ja mõtteaines neile, kel tahtmist mõtiskleda kirjanduse, loomingu, pere- ja loomeelu ühildamise üle. Huston võtab ette mitmed läbi ajaloo tuntud kirjanikepaarid ja lahkab nende loomingu ja avalikustatud päeviku- ja kirjakatkete põhjal nende erinevaid valikuid (lapsed vs lastetus, kodune töökorraldus, seksuaalsus, suitsidaalsus, loodud kirjanduslikud karakterid jms). Kõigi nende lugudega paralleelselt kulgeb autori enda teine rasedus. Siiski ei tasu lugejal karta, et see oleks põhjalik raseduspäevik, sugugi mitte, pigem on siia kaasatud rasedus kui loomine.

Minu jaoks oli siinsete paaride hulgas ka praktiliselt tundmatuid nimesid (seega ka tundmatut loomingut) ning nende üle arutlemised vähem paeluvamad. Neist nimedest, kelle loominguga rohkem kokkupuuteid, oli vastavalt ka huvitavam lugeda. Esmalt loomulikult minu suured lemmikud Fitzgeraldid, kuid ka Woolfid, George Sand ja A. de Musset, Plath ja Hughes ja Simone de Beauvoir ja Sartre.

Ja kõige selle taustal veel omakorda igipõline ja mulle südamelähedane dilemma: kas autor loob lugu või lugu loob lõpuks hoopis autori. Huston põikab vahepeal ka tagasi teda paar aastat tagasi tabanud haiguse juurde, mille - nagu selgub - on ta aastaid varem juba ühes oma romaanis loo kangelannale külge pookinud. Väljamõeldud tegelase väljamõeldud saatus tabas teda ennast.

"Mul kulus kaks aastat, et elada läbi - ja ees seisis veel kaks, et mõista - seda, mida ma olin ise kirjutanud." 

Kommentaare ei ole:

Postita kommentaar