14 oktoober 2016

"Varaste tänav" Mathias Enard

Äärmiselt nõtke kirjanduslik jalutuskäik kahe maailma piiril - ühelt poolt mässav ja revolutsiooniline Põhja-Aafrika, kus tegutsevad hullunud islamistid, plahvatavad pommid ja midagi aina plaanitakse, kavandatakse, valmistatakse ette; teisalt hukule määratud ja aeglaselt hääbuv Euroopa. Mõlemat poolt on autor meisterlikult neutraalselt kujutanud. Lugejana ma tegelikult ei tajunud kordagi, et ta oleks ühte teisele eelistanud - see on oskus.

Nende kahe maailma piiril kõigub kord siia- kord sinnapoole Tangerist pärit noormees. Tema seiklusi lihtlabaselt üldistades meenutab see romaan õrnalt "Saja-aastast, kes hüppas...", kuid on oluliselt stiilsem ja sisukam. Minajutustaja Lakhdar põrkub kummipallina ühest seiklusest teise, kohati tundub, et tal veab kadestamisväärselt, samas on jällegi temaga lootusetu ebaõnn. Ja siis tundub üldsegi, et need kõik on vaid tühipaljad kulissid, sest Lakhdar oleks kui kahestunud - loo alguses reaalsena mõjunud sõber ja kaaslane Bassam muundub raamatu teises pooles tema enda lõhestunud isikuks. Aga võib-olla see ka ainult näis mulle nii...

Igatahes seiklusi peategelasel jagub: ebaormaalse kiindumuse tõttu lähisugulasse visatakse ta kodunt välja, seejärel võtavad ta oma hõlma alla mingid usuhullud, kelle juurest ta erinevate asjaolude kokkulangemisel pääseb rahaga põgenema. Raha põleb ta taskutes muidugi kiiresti, sest kõige selle taustal on noortel marokolastel permanentne kiindumus noorte eurooplannade suhtes, kes on vabameelsed, nii sulnid, nii lühikeste seelikutega ja nii altid kõigele. Rahahädas teeb ta prantslastele mingit rutiinset tööd, kuid kinnisidee ühe konkreetse hispaanlanna näol paneb ta edasi liikuma laevatööle. tegelikult ei ole laevalt lootust Hispaania rannikule saada, ent asjaolude kokkulangemise tõttu (laevafirma läheb pankrotti ning meeskonda hoitakse kuude kaupa laeval lõksus) on ta viimaks seal, kus ta on. Kui ta siis maale pääseb, satub ta tööle laibavedaja juurde, kelle rikkus tulebki põgenike laipade kogumisest-hoidmisest-kodumaale toimetamisest vms. Ja nii edasi. Seiklus seikluse otsa sõnaga. Lõpetab ta omadega Barcelonas Varaste tänaval, põhjakihi hulgas.

Janti, armastust, seiklusi, kahe maailma kokkupõrkeid - kõike siin on. Ilmselt ka mitmeid alltekste, osasid ehk ei tabanudki.

Kommentaare ei ole:

Postita kommentaar