11 jaanuar 2017

Kuidas eestlast ümber lõigata, Mutt teab ja kirjutab.


"Eesti ümberlõikaja" Mihkel Mutt

Muidugi olid mul Muti suhtes eelarvamused, kellel ei oleks, eks :) Minu enesetunnet ei parandanud ka telefonitorus kogelema hakanud raamatukogutädi, kui ma raamatu broneerisimiseks selle pealkirja nimetasin. Ja ega see raamatukaas ka suurem asi ole.

Negatiivse poole pealt sai nüüd kõik öeldud:) Tegelikult mõjub see raamat üsna kivirähilikult (teeme nüüd pausi ja murrame pead, kuidas kurat seda käänata, eks!), ehk vaid kraad kangemalt ja tase kõrgemalt. Mutt võtab lühidalt, selgelt, parajalt irooniliselt ja minu meelsusega haakuvalt kokku Eesti olukorra Euroopas ja muidugi mitmesuunalise rändekriisi. Viimasest rääkides, Mutt on (õnneks!) valinud selle variandi, et ega need pagulastehordid ei tahagi siia meie juurde tulla. Ent päris tabavad on tema tegelaste suu läbi kõlavad Eestist lahkujate kirjeldused ja seisukohad. Jääjatesse suhtutakse ja siin käiakse analoogse tundega nagu lapsena maal vanaema juures sai käidud - hirmus tore ja arhailine ja romantiline ja igatsedes õhkama panev, aga näed ise sinna (maale või laiast maailmast Eesti poole vaadates) elama enam ei kipu. Aga et see koht ja olud ikka säiliksid, tulebki neid paigalolijaid taevani kiita, muidu nood hullud kobivad samuti minema.

Tänane muhedalt humoorikas tsitaat tuleb pühendusega kõigile tuttavatele giididele:

"Kokkuvõttes mõjus välismaailmaga tutvumine minule teatud mõttes kahjulikult. Giide vist ei tohiks liiga palju välismaale lasta (puhaku kodumaal või sellega sarnastes riikides!). Neis peab ikka säilima mingit entusiasmi, naiivset usku. Giid on ju müügimees. Ta peab uskuma või tegema nägu, et usub, et see, mida ta müüb, on parim maailmas."
  


Lugemise väljakutse 2017
Nr 34, Raamat, mille suhtes on sul eelarvamused

Kommentaare ei ole:

Postita kommentaar