03 jaanuar 2017

"Üks suvi. Ameerika 1927" Bill Bryson


Bryson oma tuntud headuses. Lugeja võib eelmisest korrast mäletada tema "Ringkäiku kodumajas", kus ta vaatles paarisaja-aastase perioodi vältel põnevamaid asju ja nähtuseid kodusest majapidamisest, nende tekkelugu, muutumist ajast, kasutuspraktikaid jms.

Seekord on sihikul Ameerikamaa, mis muidugi nii suur ja lai, et ega kaante vahele mahub murdosa sellest. Lisaks on vaid autorile teadaolevatel põhjustel hakatud kinni aastast 1927, täpsemalt suvest. Tegemist on siiski tingliku raamistikuga, sest loomulikult, Brysonile omaselt, läheb ta paljude inimeste ja nähtuste puhul ajas päris kõvasti tagasi ning kui tarvidus tekib, siis ka sutsuke edasi.

Kajastamist leiavad mitmed tähtsad teemad - meedia, kino, pesapall, poks ja Ameerika maffia, Hoover, mõned ekstraordinaarsed kurikaelad, Mississipi üleujutus jms - kõige paeluvamad, pean tunnistama, olid minu jaoks aga kaks tehnilist teemat - Henry Ford oma autotööstusega ja Charles Lindbergh lennunduses. Viimatinimetatud isik ja valdkond olid muide õige põhjalikult esitletud. Ookeaniülese lennu juurde olid detailselt toodud varasemad katsed, ettevalmistused, konkurendid ja muidugi erinevad hilisemad kurioossed juhtumised nn lennustaaridega. See tollane staarindus oli üldse üks omanäoline nähtus, vähemasti minu jaoks tuli see suure üllatusena. On tunne nagu oleks see mõõtmatu staarikultus kaasaegsem ilming, kehtiks pigem lauljate, näitlejate ja üksikute wannabe´de kohta. Siin võib aga lugeda, kui vähesest piisas, et olla pärast kuude kaupa ajalehtede esikülgedel ning saada lademeis reportereid uste ja akende taha kõõluma. Kentsakas.

Brysoni-sugused peaksid ajalooõpikuid koostama, sellel oleks jumet.

P.S. Lugemise väljakutse 2017
nr 41 Raamat, mille pealkirjas on number 7 või 17 (aasta 2017 auks)Kommentaare ei ole:

Postita kommentaar