16 märts 2017

"Marjustini sajand: kõnelused Marju Lauristiniga elust, Eestist, Euroopast"


Raamatul abiks kaks autorit/küsitlejat - Ene Hion ja Margot Visnap. Ausalt öeldes oleksin eelistanud vist, et asjaosaline ise oleks selle mahuka looga hakkama saanud, võimeid selleks ju enam kui küll. Hioni kaasamine oli minu arvates viga. Mitmes mõttes. Vale häälestus alustuseks, seda kindlasti. Teiseks kippus ta kohati peaosalist ennast varjutama. 

Ma ei hakka kordama juba mitmel pool kõlanud uhkeid loosungeid, et tegemist on ühe suguvõsa looga, läbi mille ühtlasi jutustatakse ka Eesti ajalugu. Olen nõus.

Ent üks mõte väärib siinkohal tsiteerimist siiski, sest see pani mõtlema. Õigupoolest juba enne, kui sellest lugesin, see on ühe või teise nurga alt meil jutuks olnud. Seejärel jõudsin selle tähelepanekuni kõnealuses raamatus. I-le täpi pani sama tsitaat aga mu järgmises lugemisvaras.

"Paremäärmuslased kasutavad  ära hirmu maailma muutumise ees ja püüavad ajaloo kella kõigest jõust seisata. Vasakäärmuslaste jaoks on aga tänane Euroopa ja maailm tervikuna oma aja ära elanud, nad räägivad kapitalismi lõpust ja vajadusest ehitada selle asemel uus, parem, ausam maailm. Nii rääkisid seda vasakpoolsed aatenoored ka sada aastat tagasi. Vasakäärmuslased on enamasti noored inimesed, kõige rohkem muidugi Lõuna-Euroopast - Kreekast, Hispaaniast, isegi Skandinaaviast. Vasakäärmuslaste jaoks on aga tänane Euroopa ja maailm tervikuna oma aja ära elanud, nad räägivad kapitalismi  lõpust ja vajadusest ehitada selle asemel uus, parem, ausam maailm. Nii nagu viiskümmend aastat tagasi, näevad nad ka täna peamist kolli Ameerika imperialismis. Seetõttu on nende põhienergia europarlamendis suunatud võitlusele TTIP, Euroopa Liidu ja USA vahelise vabakaubanduslepingu vastu. Nende hoiak ja kõnepruuk on lähedane sellele, kuidas rääkisid vasakpoolsed aatenoored ka sada aastat tagasi.
Nende palged hõõguvad, nende silmad säravad, nende juuksed on sassis peas, kui nad vaimustunult hüüavad oma loosungeid üle saali. Ma vaatan neid ja mul hakkab õudne ja kurb. Jälle algab otsast peale! Ma tahaksin neile öelda, et te lõpetate vangis või teid tapetakse laagrites. See, mida te tahate, lõpeb nii. Meil on kogemus!"

See väheldane lõik kätkeb endas paljut, millega ma nõustun... kuigi ka paljut, millele tahaksin vastu vaielda. Mis on tõde?


Lugemise väljakutse 2017
Nr 17, Raamat, mille pealkirjas on rohkemkui 5 sõna

Kommentaare ei ole:

Postita kommentaar