03 aprill 2017

"Äärelinna Buddha" Hanif Kureishi

Lugesin tagakaanelt tutvustust vist liiga pealiskaudselt. Mulle jäi mulje, et peategelase Karimi isast saab teatavat tüüpi esoteeriline guru, kelle arvukate jüngritega hakkab nalja saama. No raamatu algusots midagi sellist oli ka. Õige varsti jäi lugu siiski pigem briti-hindu segaverelise Karimi ümber keerlema, kes peamisel madistas biseksuaalsete eneseotsingute ja juurtetuse ja seksuaalsete perverssustega. Teine pool raamatust vajus veidi ära, teisalt oli vist kokkuvõttes pigem haarav, sest ma tabasin end lugemise nimel pidevalt võitlemas (kuna me kahekesi korraga seda lugesime). Iga lektüüri pärast ma jõudemonstratsioone ei pea).

Mul on siiski heameel, et mulle ei sattunud see raamat näppu eestikeelse esmatõlke ilmudes (oli vist aasta 1996), tunnistan ausalt, siis oleks see raamat niisama sõnamulinana tundunud, mul poleks haakinud. Tänasel päeval lugedes on üllatus muidugi suur - kõik see, mille autor on oma raamatus asetanud Suurbritanniasse millalgi 70ndatel on tänasel päeval siin Eestis reaalsus või kohe-kohe selleks saamas. Kõik need noored, kes teavad, et raha leiab nendeni tee niisamagi ja viimane asi, mis selle saamiseks teha, on töötamine. Riik ja vanemad aitavad ning alati on kuskil mujal ka mõni imedemaa, kuhu püüelda ja kus pudrujõed ootavad. 
Või kas või näituseks see rändekriis. Karim on ehe näide segaduses ja juurteta immigrandi võsukesest. Karimi isa ei kavatse tagasi Indiasse minna, ent ta ei väsi ülistamast  oma tõelist kodumaad ja siunamast Suurbritanniat. Lisaks soodustab taolist suhtumist muidugi ka tüüpiline riik riigis elulaad nagu see sageli sisserännanutel olema kipubki - oma keel, meel, toidud ja kultuur. Täna me näeme, et meil siin on sarnases olukorras Narva noored. Paarikümne aasta pärast on sama seis tänastel kvoodipagulaste lastel. 
Ja lisaks veel palju teisi huvitavaid paralleele hetkel aktuaalsete teemadega. Et see nüüd selle raamatu põhitrump ilmselt oligi, ma usun. Muidu on ju tekst lobe ja ladus, ent ühel hetkel kuidagi ammendas end.

P.S. Lugemise väljakutse teemast rääkides, siis mitte küll film, vaid miniseriaal BBC-s. Aga vast läheb ikka arvesse :)

Lugemise väljakutse 2017
Nr 33 Raamat, mille põhjal on tehtud film

Kommentaare ei ole:

Postita kommentaar