21 mai 2017

"1913. Sajandi suvi" Florian IlliesSegaseid tundeid tekitav raamat. Idee kui selline mulle isegi vaat et meeldib. Ehk siis meenutab veidi seda B. Brysoni raamatut, kus võeti sihikule 1927. aasta suvi Ameerikamaal, ja siis seoti erinevad tähtsündmused ja olulisemad tegelased kord lõdvemalt, kord tihedamalt ühtseks tervikuks. Mõnusam ja meeldejäävam kui mistahes ajalooõpik! Brysonil oli see kõik kokku kuidagi orgaanilisem, sujuv ja terviklik. Kõnealuses raamatus seevastu oli püütud aasta omakorda ka kuudeks jaotada, mis hakkis kõik lood hirmsasti ära. Lisaks oli siin neid tegelasi natuke liiga palju ja häirivalt tundmatuid, aga see võis olla seotud puhtalt minu kitsa silmaringiga. Küllap peaks saksa kultuuriruumiga end rohkem kurssi viima. 

Ent ka minupoolne eelhäälestus võis puudulik olla, sest Punase raamatu sarjale olen harjunud lähenema siiski kui piisavalt ilukirjanduslikule, kuid sedapuhku ei andnud vastavat mõõtu välja. 

Ja kui see eelnev hala nüüd ära unustada, siis pean tunnistama, et siin olid oma momendid, õige mõnusad koguni. Või siis mõnusalt humoorikad, kui täpsem olla. Näiteks Hitler ja Kafka muutusid omamoodi sümpaatseks isegi, eriti Kafka ja tema kirjalik abieluettepanek :) Siiani ajab naerust pupsuma.

Lugemise väljakutse 2017
Nr 8, Raamat kirjastuse Tänapäev sarjast "Punane raamat"

Kommentaare ei ole:

Postita kommentaar