29 mai 2017

"Rootsi kuninga valge laev" Carl MothanderMothanderi austajate järjekordne maiuspala :) Kuigi ma saan aru, et eesti keeles ilmus see esimest korda juba 2011. aastal ja kõik on selle juba läbi lugenud. Stiili poolest jätkab autor tuttavat ja tuntavat joont - väga kaasaegselt mõjuv, ladus ja olmeline, sekka muhedaid vaimukusi ja teravmeelseid tähelepanekuid. Olgu vahelepõikena mainitud, et kirja on need mälestused pandud peaasjalikult 1940ndatel, rootsi keeles ilmus 1949. aastal. 

Hindamatud mälestused mu meelest. Selle aja pöördelistest sündmustest ei ole just kuigi palju häid kirjutajaid - mõni, kes oleks võinud kirjutada, oli kahjuks liialt suukorvistatud ja need, kes said kirjutada, olid piisavalt vara siit lahkunud, nii et nende mälupagasis ei olnud kõike väärilist. No ja eks nii mõnigi paguluses kirjutaja tegi seda ka häirivalt sentimentaalselt või kippusid ajatolmu all faktid ja vaatenurgad moonduma. Mothander oli aga võrdlemisi ideaalilähedane kirjutada, sest lisaks mahlakale ja haaravale keelele oli ta ka juures ja kohal. Lisaks jõudis enne lahkumist Rootsi piisavalt kaua Eestis elada, üldse oli tema suhtumine siinsesse rahvasse ja kultuuri äärmiselt soe. See ei olnud üleolevalt saksik, vaid kuidagi austav ja lugupidav. 

Nagu pealkirjastki nähtub, siis seekord ei ole teemaks niivõrd Mothanderi isiklikud seiklused kuivõrd just ligikaudu 7000 rannarootslase päästmisaktsioon, millega autor pea algusest lõpuni seotud oli. Nii ongi siin kaante vahel juttu Rootsi suhtumisest oma pisikesse rahvakildu, on Eestis kohapealseid liikumisi (Mothander käis 40ndate alul korduvalt rannarootslaste külasid läbi, nii rannikul Tallinnast Haapsaluni kui ka väikesaartel), on korduvad Saksamaa visiidid tutvumaks baltisakslaste repatrieerimise tulemustega, lisaks kohtumised ja vestlused kõrgete ametnikega, kuni kõige olmelisemate probleemideni välja (sobivate laevade hankimised, siinne inimeste transport, et nad õigel hetkel õigele laevale saaksid jne, jne). Äärmiselt põnev, detailiderohke ja ehe mälestusteraamat. 

Teemad on üldiselt siin tõsised ("Kulinaarsete vestete" hedonistlik ja hõrk toon on mõjuvatel põhjustel tagaplaanile nihkunud), kuid mõned humoorikad seigad on sisse põimitud ometigi. Näiteks Mothanderi kosjasobitajaks olemine või masinaõlis valmistatud toidust tingitud kõhuseiklused. 

Lugemise väljakutse 2017
Nr 35, Raamat, mille pealkirjas on värv

1 kommentaar:

  1. Mothanderi kohta öeldakse küll, et tuleb lugeda kerge... umbusu-noodiga. Igas muus mõttes tuleb mehele aga au anda. Sulg on tal kerge ning see tükk ajalugu oleks ilma temata rahva mälust täiesti väljas.

    VastaKustuta