01 juuli 2017

Jälle see Kullerkupp...

"Piano pianissimo" Sven Kullerkupp

Ei saa viimasel ajal Kullerkupust kuidagi üle ega ümber. Ja ärge nüüd siit mingit kibestumist välja lugege, sest eks ma ikka ise vabatahtlikult läksin Tallinnas raamatuesitlusele, Sõru Jazzile Kalanasse teda koos Aimla ja teiste sigaägedate muusikutega kuulama ja ega raamatukogus mulle ka keegi vägisi seda raamatut kotti ei toppinud.


Tõsi, raamatukogu-odüsseia oli ka tore. Minu mäletamist mööda algas see seiklus sellega, et juunikuus ei pidanud mina oma jalga saarelt üldse ära tõstma, kuni ühel hommikul selgus tõsiasi, et paari päeva pärast reisile suunduv elu õieke vajab igatahes passi, mis omakorda Tallinnas kuskil sahtlipõhjas oli. Mõeldud-tehtud, poole tunni pärast väljuvale praamile. Kui ma aga kord juba suurde linna lähen, siis praami peal maha istudes on esimene virtuaalvisiit ikka raamatukogukataloogi (kas te mäletate ikka veel, millised olid näiteks 20 aastat tagasi need kataloogid?!). Kuigi oli esmabane päev ja seega kõik haruraamatukogud suletud, oli suur minu rõõm, et keskraamatukogu muusikaosakonnas ikka üks vaba Kullerkupp olemas on (teine oli ka, aga ester näitas, et see on alles tagastamisel või teel või midagi sarnast). Kõik see poolteist tundi, mis linnas üldse aega kokku oli, unustamata muidugi passi:)!, tegin ma ühtlasi elu kiireima spurdi siis sinna roosasse majja kesklinnas, koguni ületasin teed vale kohapeal (shame on me!) ja kuna liiga pikk ja liiga kitsas kleit takistas isikliku rekordi saavutamist, pidin selle va kleidi põhimõtteliselt endale kaenla alla kokku kerima, et ikka kiiremini lipata saaksin. Lisaks on, ilmselt minusuguste ohjeldamiseks, raamatukogu ette paigaldatud teepiire, mis tähendab, et üle tee joostes pidin samaaegselt hindama piirde kõrgust ja oma jalgade pikkust ja kuna seis oli nähtavalt viimaste kahjuks, pidin otsustama alt läbi pugemise kasuks.
Kui ma siis näost punase ja leemendavana laenutusleti juurde jõudsin ja sinna ette maha varisedes ja  vaevu hingeldades Kullerkuppu küsisin, teatas reibas tütarlaps, et see raamat laenutati just mingi pooltunnike tagasi. Ta oli muidugi väga abivalmis ja lubas lahkelt selle teise eksemplari, mis tagastamsel on, mulle reserveerida. 
Ajasin end kogu tahtejõudu kokku võttes hammastega uuesti leti najale püsti ja hingasin ühes viimase hapnikuvaruga välja, et pole tarvis seda eksemplari reserveerida mulle, et ma pean kohe nagunii tagasi praamile sõitma. 
Aga siis hüppas kuskilt kaugemate riiulite vahelt välja üks ontlik härrasmees ja küsis raamatukogunäitsikult: "Kui kaua ma siin olnud olen juba?" Ja vastas muidugi ise: "Ma tulin kindlasti mingi tund aega tagasi. Ja mina tõin Kullerkupu tagasi, aga andsin koos teiste raamatutega selle teises osakonnas ära."
Siis ei jooksnud enam mina, vaid tore näitsik, ja otsis kuskilt maja pealt mulle selle raamatu välja.
Ma olen kogu aeg öelnud, et kõige ägedamad tüdrukud töötavad just nimelt raamatukogudes (eriti Viljandis, Käinas ja Tallinnas).

Nagu ma aru saan, ei ole ma raamatu sisuni veel jõudnudki. Ei tea, kas ongi tarvis :) Raamat on väga õhuke (sest kirjastus ei maksnud mahu pealt ja autor hoidis targu siis osa materjali järgmiseks korraks) ja mul pole mõtet liiga palju ära rääkida, sest muidu lugemisrõõmu ei jäägi teile. Lühidalt öeldes on see pigem ikka elulooraamatu alla liigituv, hõlmates ka kõike muud peale muusika. Natuke poisikesepõlve ja natuke muusikakooli ja natuke hullumaja ja natuke Moskva seikluseid ja natuke rahahimulist aega jne. Ah jaa, Viljandi sõpradele leidub ka üht ja teist ;)

Sellised ladnad ja kerged mälestuste puistamised on muidugi populaarsed ja see raamat passib sinna lahtrisse igatahes. Veidi kummaliselt mõjusid tema kohatised kordamised, aga lõpuks põhjendasin ma seda heliloojale iseloomuliku kutsehaigusega - nii nagu muusikas on kordused, eks võib neid ju ka kirjasõnas olla. 

5 kommentaari:

 1. Ehh, see härra Kullerkupp on päris kummaline kuju jah. On olnud au teda oma saarel mitut puhku isiklikult kohata. Loomeinimene igas mõttes...Tema raamatut oleks küll väga huvitav lugeda.

  VastaKustuta
 2. Kahju jah ainult, et ta Vormsini veel ei jõudnud (seekord), ehk tulevikus :)

  VastaKustuta
 3. Minule mõjub mõnest raamatust palju kirjutamine just vastupidi - tunnen, et ei taha seda lugeda. Selle raamatuga nii ongi, täitsa pelgan, et pärast läbilugemist veel kirjutad. Tundub ülevoolava kiitusena, justkui haibiksid tutvuse poolest.
  Evely.

  VastaKustuta
  Vastused
  1. :) Mulle kusjuures mõjuvad liiga palju kiidetud raamatud samamoodi, mõnikorrd jätan ka lugemata (ikka paeluvad pigem need, mille kohta kostub vastakaid seinast seina arvamusi). Aga sellest raamatust vist ei olegi väga palju kirjutatud...? Vähemasti pole mulle eriti midagi ette jäänud. Või pidasid silmas, et mina kirjutasin pikalt? Kuigi ma raamatust endast siiski häbiväärselt vähe pajatasin, rohkem küll ühest seikluslikust päevast seda raamatut hankides. Ja raamat ongi juba mul läbi loetud, nii et rohkem selle kohta juttu ei tule, lohutan. Kullerkuppu isiklikult ei tunne ja raamatut ei haibi ka (appi, kas see tõesti mõjus kiitusena?!), aga head džässi armastan küll.

   Kustuta
 4. Mina seda raamatut lugenud ei ole ja kahtlustab, et ei loeti aga postitus on nii vahva! :)

  VastaKustuta