16 august 2017

"Eimiski" Hanif Kureishi


See on nüüd ehe näide praeguse aja moodsast romaanist. Romaanist, mille puhul ei saa sa iial kindel olla, mis nimelt oli looja motiiv - kas parodeerida kaasaaega või lihtlabaselt lollitada lugejat. Lugejana kõikusin ma lõpuni õhkõrnal piiril, mis seisukoht võtta või kuis suhtuda seesugusesse üllitisse. Oli hetki, mil see näis mulle geniaalse illsutratsioonina tänasest edu- ja seksikultusest, samas hinge- ja sisutühjusest, eludest, mis upuvad omaenese toodetud kõntsa sisse. Ja siis see tunne, et tegelikult autor vaid kõigest katsetab rõveduse ja groteski piire. Sest see läks vahepeal ikka päris haigeks kätte.

Igatahes väga erinev "Äärelinna Buddhast". Esimese hooga tahaksin öelda, et Buddha oli vaimukam ja teravam, teisalt kui too raamat oleks surutud sama vähestele lehekülgedele, küllap siis oleks tekkinud sama üldmulje.

Ja võib-olla see eaka ja pooleldi halvatud filmimees Waldo kujutamine viitab hoopis ühele tulevikuprobleemile, ma mõtlen siin. Kuigi seniilsus ja paranoilie armukadedus eksisteerivad ammu, mõned muudki diagnoosid on meile tuttavad, siis kas ei või juhtuda, et tänane põlvkond, kelle jaoks reaalsus ja irreaalsus aina sagedamini kohad vahetavad, on mõnekümne aasta pärast samasugused Waldo-sugused tüübid...?

Kogu see mandumisprotsess meenutab veidi Houellebecqi, aga kui viimane püüab siiski teatavat elegantsi säilitada (kuigi kiimas vanamehed, noored tibid/vananevad barbied ja paheline argipäev moodustavad  nii H. kui ka Kureishi loomingus arvestatava osa), siis Kureishi, vastupidi, laseb kogu inetusel pjedestaalile tõsta. 

"Nartsissism on meie religioon. Endlikepp on meie rist ja me peame seda kõikjal kaasas kandma."

See on kuldaväärt tähelepanek, mitte eriti üllatav, aga ikkagi...

Edited:
Lugesin kuskilt (Urmas Vadi?) võrdlus Savisaarega... ja enam ei saa seda peast. Liiga hea. Võimalik, et ka liiga tabav. 

Lugemise väljakutse 2017
Nr. 51 Erootiline romaan

P.S. Minu Lugemise väljakutse 2017 seison üsna nutune :) Esiteks olen ma avastanud, et ma olen omal moel anarhist, kes ei suuda end sunniviisilisele lektüürivalikule allutada ja seepärast loen mina ikka lähtuvalt oma metoodikast edasi ja püüan siis loetud kraami mõne punkti alla liigitada. Nagu arvata võib, on esimene ots väga lihtne, ent lõpupoole on selge, et osade punktidega jään ma ilmselgelt hätta. Mind muidugi ei üllata, et ma ei saa hakkama õudukate, ulme, ja paari ebasümpaatse sarjaga, ka Rowlinguga mitte :) Aga noh, aasta lõpuni on veel veidi vist aega jäänud...
Igatahes, mis ma öelda tahtsin... "Eimiski", ma kahtlustan, ei kuulu koos saba ja sarvedega erootilise raamatu alla, kui üldse, siis ehk tinglikult pornograafilise alla. Samas ma pole eriti süvenenud, mida teised selle punkti all lugenud on. 

Kommentaare ei ole:

Postita kommentaar