09 august 2017

"Graniitmees" Sirpa Kähkönen

Uskumatult tõetruu raamat. Ja valus ka. Ise poleks taibanudki ehk lugeda võtta, aga raamatukogutüdrukud pistsid pihku.
Sadakond aastat on mööda läinud ja kohati tundub, et on sama seis. Vaatad neid noori, kellel oleks kõik justkui olemas, aga kes siiski mässavad, pigem nagu mässu enda pärast. Neile on loodud elu alustamiseks tugev vundament, kust edasi minna, kuid selle asemel kukuvad nad jalgealust lammutama, uskudes, et ehitavad nullist üles paremini toimiva ühiskonna. 1920ndate alguse noored soomlased niisamuti. Nad jätsid maha juured, sidemed, toimiva argipäeva, selleks et üks vaesusest ja tühjadest lootustest läbi imbunud linn nad enesesse neelaks.


"Me läksime sellepärast, et mu mees oli tulipea ja uhke, ja ei tahtnud manguda tööd neilt, kes ukse punase ees kinni lõid; me läksime hea usu peale, lootes, et on olemas maa, kus tööinimene võib vabalt elada. Me läksime sellepärast, et olime nii palju raamatuid lugenud. Ja ka armastuse pärast. Mina oleksin läinud koos oma mehega kasvõi maakoore alla või meresügavustesse. 

Meil olid seljakotis valed asjad: paremad rõivad, tükk seepi, õppematerjal teemal naine ja sotsialism, pliiats ja vihikud — nendega me mõtlesime ehitada tulevikku. Tööriistad oleksid rohkem ära kulunud. Oleks pidanud tooma raudteerööpaid, villa, paberit, vaktsineerimisnõelu, käsikäru ja trükimasina. Seljataha jäi see, mida nad nimetasid kodumaaks, see, mis keeras meile selja juba enne, kui meie temale selja keerasime. 

Seljataha jäid emakeel ja meie vanad nimed — kui kohtusime vastuvõtjatega siinpool, siis ei olnud enam tähtis, kuidas meid oli varem kutsutud. Siin olime Klara ja Ilja. Perekonnanime ei taibanud me vahetada."

Rääkides Lugemise väljakutse kategooriast, siis ega ma pead anda julge, et tegevus valdavalt sügisel või talvel toimus, ent osaliselt vist siiski. Ja no muidugi kogu see süngus, hallus, masendus, mis Petrogradist vastu vaatas, ehk küll peaasjalikult illusioonide purunemisest tingituna, aga mine sa tea...

Lugemise väljakutse 2017
Nr 12, Raamat, mille tegevus toimub süngel sügisel või külmal talvel.

Kommentaare ei ole:

Postita kommentaar