11 august 2017

""Racundra" esimene merereis" A. Ransome

Ajastu mõttes olen eelmise raamatuga samas punktis, aastas 1922, kuid kõik muu on kardinaalselt erinev. Alustame sellest, et Ransome on tegelikult vist rohkem tuntud lastekirjanikuna, kelle raamatute seltsis mõned põlved tagasi inglased üles kasvasid. Kuigi see antud kontekstis ei puutu asjasse. Perekondlike susserdamiste tõttu pani ta 1913.a. Venemaale ajama, seal hullutas Trotski sekretär ta ära, aga kuna ta viimasega ausa mehena kodumaale naasta ei saanud, siis sattusid nad kahekesi Baltikumi. 

Mere- ja rännuhulluna asub ta teostama unistust oma jahist, mis rasvaste jamade läbi 1922. aasta hooaja lõpuks ka valmis. Sellised mehed on alati kole kärsitud ju ja seepärast on enne suure talve tulekut tal ilmtingimata tarvis ka esimene sõit ära teha. Ja nii see omamoodi mereline reisikiri valmis saigi: Riia-Ruhnu-Muhu-Paldiski-Tallinn-Helsingi ja tagasi. Brittidel oli seda võimalik juba järgmisel aastal lugeda, meieni jõudis veidi hiljem. Naesterahvas, keda ta okkalisi teid mööda seaduslikku staatusesse üritas upitada, oli sel retkel Kokana jahil kaasas. 

Laevandusalased terminid jäägu fanaatikutele, aga sadamas kohatud kohalikud ja tabavad olustikukirjeldused on küll mõnusalt muhedad ja vahvad. Need pildid Tallinna turult Eesti ajalehe sisse pakitava liha ostmisest, mis siis verd ja trükimusta tilgub või piimajaht ühel teisel toredal saarel või  kuidas Haapsalu elanikud suvitushooaja lõppedes üle öö võõrkeeled unustavad... humoorikas.

Üks igati tore vana leid tänu heale soovitajale.

Kommentaare ei ole:

Postita kommentaar