07 oktoober 2017

"Mina ja maailm" Kerli NõuVastakaid tundeid tekitanud raamat. Samas jällegi nii palju tundeid, et ma kahtlustan üht pikka ja lohisevat postitust siit :) Raamatupoes, vist millalgi augustis, lehitsedes ei kutsunud ostma. Ma mõistan küll enda tundeid - esmalt see pealkiri, see on raske variant :)))) Ma kujutan seda tunnet ette küll, kuidas tahaks panna hästi üldise ja kõike enda alla haarava pealkirja, aga no selliste seikluste ja tegemiste baasilt oleks ju midagi särtsakamat välja võlunud küll. Lisaks - aga see on juba puhtalt minu kiiks ja ajab pigem niisama itsitama - ei saa ma midagi parata, et see "Mina ja maailm" fraasina meenutab mulle üht naljakat tädi, kes kunagi vist andis koguni välja raamatu "Mina ja mehed" või midagi sellelaadset. Ma ei ole muidugi kindel, kas ta kirjeldas seal oma erinevaid suhteid või seksiseikluseid või midagi kolmandat :)

Raamatu koju viimises kahtlesin veel ka seepärast, et... panna üks pikk rodu reisikirju ühtede kaante vahele ei ole, püüeldes sealjuures nauditava terviku poole, sugugi lihtne ülesanne. Kerge on ju öelda lugejale, et ära loe korraga, loe üks lugu päevas. Loen ma jee! Eriti nüüd, mil jõulumüügi eelootuses on üüratus koguses igasugust head ja paremat ilmumas. Nii et võib-olla oleksid mingid lepitavad üleminekud kulunud siia ära ja samas oleksid mõned lood tihedamat reha vajanud... Mis viib üldse selleni, et raamat oleks karmi kätt vajanud, siit oleks väga ägeda asja kokku saanud, mulle tundub. Sest - ja kes nüüd arvab, et mul ühtegi head sõna öelda ei ole, see eksib - ma usun, et tüdrukul on toredaid reise olnud, päriselt! Mõnigi neist sihtkohtadest või reisimisviisidest ei ole meil ajakirjanduses eriti palju kajastamist leidnud ja vaat´ nendest oleks isegi pikemalt lugeda soovinud. Samas kui mõni läbitu-kogetu pani lihtsalt õlgu kehitama ja suurt millegagi ei kõnetanud. Eraldiseisvate reisilugudena kuskil ajakirjas oleksid need ehk muidugi kandnud, aga raamatusse palju lugusid kokku pannes ei ole lugejal ühel hetkel enam huvitav lugeda pagasi tirimisest, hotelli jõudmisest, bussis loksumisest vms. Teate ju küll, et on mingid detailid, mis tegelikult iga reisi juures korduvad, rääkides ühekordset lugu, on need okei, aga samas raamatus kuuendat korda selleni jõudes panevad lugejal juuksed püsti tõusma (juhul muidugi, kui tal neid peas on). 

Pikemalt oleksin ma lugenud kindlasti Rovose rongist Lõuna-Aafrikas, Paapua Uus-Guineast ja... midagi oli veel, ei mäleta enam. Rongist vaimustusin ma sedavõrd, et jõudsin juba järgmist reisi oma peas ümber mängima hakata, aga siis mõistsin, et las need lennupiletid jääda ikka paika ja... läheb lihtsalt järge ootavate reiside nimekirja. Õnneliku kokkusattumusena on aga mu öökapil järgmine raamat selline, mis vist ka mõne sõna Paapua Uus-Guinea kohta pajatab. Ah jaa, Antarktika kruiis oli ka põnev lugemine, saatuse tahtel jõudis pärast Kerlit järg Pruuli kätte ja sain Antarktikale teise vaatenurga lisaks. Tõsi, lugeda igati vahva, aga Antarktika jääb minust käimata - ei tunne kutset ja kui veel mõtiskleda kahjude üle, mida üha massilisemalt sinna trügimine keskkonnale teeb, siis ei näe ka jumet minekul. 

Mulle meeldisid raamatu lõpus autori järeldused/kokkuvõtted, üsnagi sarnased minu tunnetele. Kõik on tegelikult SIIN olemas, rohkemgi veel, lihtsalt selle märkamiseks võib vahel väikesed sutsud ära käia. Ja reisist reisi teevad ikkagi kohatud inimesed, põnevad vahejuhtumid. Reisimine lihtsalt reisimise pärast, vaatamisväärsuste läbi kihutamine ja "linnutamine" ei anna tegelikult hingele midagi. Ka mitte elamust, kogemust või laiemat pilti. Mine istuta parem end võõrsil olles suvalise linnakese suvalisse kohvikusse  või sõida ühistranspordiga või kasuta mõnd kohapealset teenust, mis on turismiväline, ja sa oled pärast palju-palju rikkam ja rahulolevam.

Kes pikka juttu ei jaksanud lugeda, siis lühidalt: Kerlil on olnud kihvtid reisid, ta kirjutab keskmisest paremini, aga raamat oleks vajanud head (keele)toimetajat ja korraga lugemiseks on see liig :)
Lugemise väljakutse 2017
Nr 1 Raamat, kus tegevus toimub jõulude ajal
Nr 37, Raamat, mille tegevus toimub mõnes suurlinnas

P.S. Ma olen selle lugemise väljakutsega hädas nagu lits lapsega. Või natuke vähem hädas. Ja kuigi loetud raamatute hulk tuleb tänavu ilmselt kaks korda nii palju kui kõnealuses väljakutses teemasid, siis no ei istu mulle see teemade ja numbrite klapitamine. Sest seda ma just ju teen :))) Loen enamasti ikka seda, mida loeksin ka muidu, paar mööndust olen seni teinud ja ma saan aru, et kui tahan väljakutse seljatada, siis peaksin mõned järeleandmised veel tegema. 

Seni ei ole ma enda jaoks suutnud lahendada Rowlingi küsimust - neid Potter-tottereid ma ei kavatse lugeda ja see vallaametniku raamat on mul kunagi loetud. Muud vist ei ole siia teemasse panna?  Õuduka + ulmeklassika + väljamõeldud maailmas raamatud on ka mu jaoks üsna out. Ma saan aru, et kui ma nüüd veel väidan, et need kolm teemat on mu jaoks täitsa samasse väravasse, siis nende tulihingelised lugejad tõusevad tagajalgadele. Aga tõesti, mulle ei ole vahet, kas õudukas või ulme või fantaasiamaailm, hätta jään ma ühtmoodi, järelikult olen nüüd kolmekordselt hädas :). 

Veidi häirivad mind ka need lapsepõlve raamaturiiuli ja lapsepõlves muljet avaldanud raamat. Riiulis olnud raamatud said ju omal ajal mitmekordselt risti ja põiki läbi loetud, nii et neid ei tahaks noaähvardusel ka enam mitte ja eks need enim meeldinud raamatud sellest samast nimekirjast ka oleksid. Mis tähendab jälle kaht väga sarnast teemat mu jaoks. Ma usun, et ma olen terveks eluks "Kristiina Lauritsatütre", Galsworthy triloogiate, Vilis Lacise (need läti keele märgid mõelge siia ise juurde, tean jah, et valesti kirjutasin, aga ma olen liiga erutatud praegu, et selle nimel võimlema hakata), "Kullimaja Marta" jt selliste isu täis lugenud. 
Tõotan pühalikult, et järgmisel aastal EI osale!

1 kommentaar:

  1. Ma sattusin tema intervjuud nägema televiisorist, ei mõjunud meeldivalt. Kui keegi ekraanil avalikult end rikka mehe naiseks nimetab ja suurustab reiside maksumuse ja sellega, et ta põhiliselt vaid individuaalreisidel käib, siis ütleb see mõndagi inimese kohta.

    VastaKustuta