09 oktoober 2017

"Minu maailm" Tiit Pruuli


Lugemist alustades jõudsin üle terve maja õhata, et no küll on hea raamat, parim Minu-sarjas! Teine pool vajus siiski mu jaoks veidi ära. Algusotsa Myanmar, Arktika, Antarktika ja Viin olid väga nauditavad lugemised. Värvikad natuurid, põnevad faktid ja muhe huumor. Jah, just need tegelased andsid vajaliku tuuma lugudele. Faktiteadmisi ja ajaloolisi tagasipõikeid on keskmisest Minu-sarja raamatust siin oluliselt rohkem, mis võib, aga ei pruugi kõigile sobida. 

Kirjanduslikus mõttes pakub mõnusa elamus Arturi personaalküsimus. Võib-olla leidub lugejaid, kes suudavad Arturi osa lugeda liigseid küsimusi esitamata - ütlen kohe ära, et mina ei suutnud:))))) Põhimõtteliselt tundus mulle esimeste lehekülgede aegu, et on kolm võimalust: 

a) Artur on päriselt olemas sellisena nagu ta siin nende kaante vahele on pandud - selle variandi heitsin siiski  juba esimeste reisiseiklusteni jõudes peast. Kuigi jah, autor üritab meid selles lõpuni veenda, ent mida enam tema püüab, seda vähem mina usun :)

b) Artur on täielikult kunstlikult loodud tegelane - liiga palju räägib sellele variandile vastu. Reisid ja vahejuhtumid võiks ju iseenesest tõepoolest kellegi väljamõeldud tegelase kraesse kirjutada, ent siis poleks tarvidust nii palju teisejärgulisi fakte sisse tuua (ja ma hoiatan, et Arturi puhul on kahtlaselt palju isiklikke detaile edastatud!). Lisaks märkab terane silm, et kuigi huvitavad ja põnevad on ju "mõlema" mehe reisid, siis kuidagi juhtub ikkagi nii, et mõned untsuminekud või pettasaamised neil reisidel satuvad just nimelt Arturile alati, mitte kunagi autorile ;)

c) Artur on Pruuli alter ego - selle veendumuseni (panete tähele, see ei ole enam võimalik variant, vaid minu veendumus!) jõudsin ma kusagil poole peal ja teine pool raamatust ei suutnud muuta mu seisukohta. 

Kõik see eelnev paneb mõtlema, et Pruulil oleks aeg ilukirjanduse manu asuda.

P.S. Olen südamest ja lohutamatult nördinud, et raamatus Jõekalda kõrval Margnat ei mainita :) On siin tegemist meestevahelise varjatud konkurentsi või millegi muuga... jätan endale voli vabaks tõlgenduseks :)

2 kommentaari:

  1. No nii põnev su mõtteid lugeda! Mul oli sama tunne - et algas eriti paljulubavalt, selline mõnus mahlakas ja maskulliinne. Ja no see leedukas seal laevas... no comments :) Arturi osas ei vaevanud ma ausalt öeldes üldse pead, aga kes teab, ehk on sul õiguski:)

    VastaKustuta
    Vastused
    1. Jaaah, see leedukas oli nii stiilipuhas, et enam parem ei saa olla :)

      Kustuta