28 oktoober 2017

Veinita veinimõis

Ma ei tea, kas nii sobib öelda, aga ma ikkagi ütlen, et siis veinita veinimõis :) Igatahes millal iganes sa satud Portugalis ringi tuuseldama, soovitan ma mingigi osa puhkusest veeta mõnes quintas. Portugali keelt ma ei mõista ja ega ma keeleliselt ka täpselt tea, mida see quinta tähendab, aga küllap see midagi sinna mõisa poole on. Samas peab rõhutama, et ei maksa endale silme ette manada meie kodumaiseid mõisaid. Quinta on ikkagi veidi väiksem, samas hästi kompaktne, natuke ehk nagu meie mõistes talupidamise poole kalduv ettevõtmine. Kõige tuntumad on igasugused veinimõisad, kuid kasvatatakse ja valmistatakse ka palju muud head ja paremat. Nähtavasti on need majutuskohana ka võrdlemisi populaarsed, sest kui mul siis viimasel hetkel küpses plaan Porto linnamelust ära põgeneda, ei olnud Douro jõe kallastel enam just kuigi palju vabu kohti või läksid hinnad juba utoopiliseks. 

Ja nagu siin mõisate juures ikka, oma kodukabel ka kenasti olemas
Viimaks õnneliku juhuse tahtel saime hea hinnaga väga armsa koha. 
Siinne mõis ei ole suurelt ainult ühele valdkonnale keskendunud, viiel hektaril kasvatatakse küll ka viinapuid, kuid samavõrd ka oliive, aprikoose, kogutakse mett ja midagi kindlasti veel. Selline tagasihoidlikes mõõtudes toimetamine.Olemine seal oli mõnusalt privaatne. Neil on küll olemas ka paar väikest eraldi asuvat majakest veidi suuremate seltskondade jaoks, kuid peamajas on vaid neli kahest numbrituba. Täielik maaidüll ja rahu! Aga tõelise vaikuse ja rahu saime muidugi viimasel ööl, mil olime terves mõisas vaid kahekesi, sest nagu selgus, kavatsesid nemad hooaja veidi varem lõpetada.

 Mõisapuhkuse nõrk külg on muidugi see, et sealt ei raatsi üldse ümbrusesse kolama minna. Kui on käeulatuses majatäis puhast ajalugu, iga mööblitükk ja gobelään tahab jutustada sulle just oma lugu, krundil liikudes on igal sammul uus ja hunnitu vaade, iga aiasopp ja -nurk pakub põnevat avastamist, siis on raske end sundida minekule. 
Taolised mõisad, veiniga või veinita, toimetavad õigupoolest mitmel rindel. Joogi- ja toidupoolise kasvatamine ja valmistamine on üks pool, aga lisaks majutusele on neis sageli arvestatava köögiga restoranid ja ürituskorraldus. Siin mõisas restorani veel ei olnud, kuid nüüd hooaja lõppedes selle ehituseks pidigi omaniku sõnul minema. Ma ei tea, jälle läheb vannitoapiltidega lehvitamiseks vist :))) Portugali vannitoad lihtsalt on sellised, sini-valged ja nunnud. Mu eriline lemmik on loomulikult see ülemisel pildil olev vannitoaaken, mis on nii paksu seina sees, et näete isegi, millist riistapuud selle avamiseks-sulgemiseks peab kasutama :)))) Tõepoolest, minu käsi jäi lühikeseks.Vaade voodist...  ei taha ju ärgata?

Hommikune udulaam oma kaunil teekonnal piki Douro jõge

Külatanum a la Portugal. Kui mina peaks siit läbi sõitma, siis paneksin silmad kinni ja suruksin gaasi :)


Oli ilus punkt ilusale reisile :)

Väga lühidalt Portugalile tagasi vaadates, tahaksin öelda, et Portugal on ilus ja roheline. Inimesed on väga lahked ja abivalmid, ent näiteks teeninduses sugugi mitte pealetükkivad ja ebameeldivad. Toit ja vein on võrratu ja pigem odavapoolne. Lõuna- ja Põhja-Portugal erinevad nagu öö ja päev. Lõunasse võiks minna vaid juhul, kui on tarvis kiiret päikeselaksu ja melu. Toitu, loodust, arhitektuuri ja inimesi saab nautida siiski vaid Kesk- ja Põhja-Portugalis. Hästitoimiv rongiühendus tasub ära kasutada. Öömajavariante sai seekord proovitud seinast seina ja päris prohmakaks ei kujunenud neist ükski.
Tagasi? Oojaa....

Kommentaare ei ole:

Postita kommentaar