19 november 2017

Jogurtimure

Kultuurijuttudele vahelduseks ka toidujuttu. On auru välja laskmise aeg.


Minu suhe jogurtiga on olnud kogu aeg veidi komplitseeritud. Kõigepealt ei tule see mulle poes kunagi meelde, umbes korra kvartalis eksin sinna leti juurde. Mis on muidugi nii pikk, et pooltel kordadel taganen lihtsalt nõutult. Tunnustan igati meie rikkalikku valikut. Vedelad ja paksud. Lahjad ja rammusad. Mitmekümnes erinevas maitsekobinatsioonis. Ahvatlevaid kooslusi on palju ja mõni maitse ikka sümpaatselt mõjub. 

Ent pärast manustamist tunnen siiski veidike pettumust - miks on need nii koletult magusad? Ma nimetaks neid lausa tulimagusateks. Kui kahju, et pole algusaegade maitset kõrvutamiseks võtta. Kujutan ette, kuis tootjad kunagi algusaegadel suurema müügi nimel aina tõstsid suhkrukogust jogurtis. Suhkrusõltuvus on teadupärast ju nagu suitsunälg või alkoholisõltuvus. 

Üsna hiljuti just naersin, et kas tuleb kord päev, mil see pendel teise äärmusse lendab? Tootjad hakkavad suhkrusisaldust vähendama ja sealjuures seda ka rõõmsalt kuulutama. Seni pole seda meie lettidel veel märganud (tõsi, ei ole ka ekstra uurinud... äkki juba isegi on?) Aga Kopenhaagenis toidupoest läbi astudes märkasin juba õige mitmel pakendil silte 30% ja 33%  vähem suhkrut. Ega ma neisse numbritesse muidugi üleliia usu, skeptik nagu ma olen,  aga ju nad ikka sutsukese vähemaks on magusat tõmmanud, ma loodan. See peaks ju maitsest tunda olema. Peaasi muidugi, et nad mõne veelgi hullema ainega ei asenda seda. 

Nüüd on põnev oodata ja vaadata, millal meie tootjad sama teed lähevad. 

P.S. Jah, mõnikord ma valin maitsestamata jogurti ja keerutan selle ise sobivate puuviljade-marjade ja meega kokku, ent kindlasti ei viitsi ma seda pidevalt teha. 

4 kommentaari:

 1. Juba on, näiteks:
  https://www.valio.ee/tooted/jogurtid/alma-klassikalised-jogurtid/alma-metsmaasika-vanilli-jogurtiklassika-380g

  VastaKustuta
  Vastused
  1. No vot, jälle targem ma :) Kusjuures seda Alma liitrist metsmaasikat ma kordi katsetanud - ikka liiga magus, nüüd tean, et tuleb väiksemat proovida.

   Kustuta
 2. Mina tarbin selsamal põhjusel keefir + moos + kama/helbed segu.

  VastaKustuta
  Vastused
  1. Mul tahab moosiga ikka liiga magusaks kiskuda see kooslus. Või siis pean vähem moosi panema, aga siis ei tunne marjade maitset enam. Eks ma eksperimenteerin edasi :)

   Kustuta