23 detsember 2017

"Kurbus kummaline tunne" F. Sagan

Üldiselt sammun ma järjekindlalt uudiskirjanduse radadel, ent vahel õnneks siiski eksin kuhugi kaugemasse minevikku ka. Sagani leidsin enda jaoks alles äsja, täiesti juhuslikult, kellegi blogist (Tilda?). Kui jätta kõrvale, et see on äärmiselt sobimatu kaanekujundusega raamat, siis kõik muu oli just nimelt minu teetassike. Ah jaa, kahetsusväärselt lühike on see romaanike muidugi ka.

Igatahes. Tänasel päeval ei kergita me enam kulmugi, kui kuskilt metsade vahelt (või pigem küll magalarajooni labürintide vahelt) kargab välja mõni lapskirjanik. Paljud neist just enneolematu menu ja populaarsuse osaliseks saavad, on iseasi, aga midagi siiski. Kui nüüd mõelda, et Sagan oli "Kurbus kummaline tunne" (kas pole vaimustav pealkiri?!) ilmumise ajal vist napilt 18-aastane ja see kõik juhtus millalgi iidamast-aadamast 1950ndatel, siis see on küll vägev saavutus. Selle eelneva valguses oleks mõistlik oma ootused veidi allapoole tirida. Tohutut elukogemust ja maailmatarkust siit vastu ei vaata, vaatab hoopis veidi laisk ja säravalt argine päikeseküllas kulgemine Lõuna-Prantsusmaa puhkusevillas. Juba võis tähelepanelik lugeja näha esimesi vihjeid, m i k s mulle see lugu meeldis :) Pillav, ärahellitatud, samas julm rikaste ja ilusate võitlusareen, millele lubab vaid viivuks pilku heita noor tütarlaps, kes on oma esimese tõsisema suvearmastuse künnisel. 
Lehekülgi on liiga vähe, et looga süvitsi minna, pinnapealsus jääb lõpuni saatma. Aga laiseldes ise lugemise ajal tundide kaupa basseini veeres, siis see nagu ei häirinudki mind. Lugeja astus lihtsalt korraks ilusate maailma... ja tuli sealt sama targalt välja.
Loen siin, et Sagan on väga kõva tädi olnud. Põletas küünalt mõlemast otsast ja elas gaas põhjas algusest lõpuni. Lõpp muidugi eriti ilus ei olnud. Tekkis kohe soov teisi tema tekste lugeda (etteruttavalt olgu öeldud, et see ei olnud minu kõige õnnestunum mõte).

2 kommentaari:

  1. Hetkeks kahtlesin, kas tegu on ikka sama raamatuga, aga guugel-muugel aitas nagu alati - "Bonjour Tristesse" ilmus ka LR sarjas.

    VastaKustuta
  2. Huvitav, millest siis selline otsus, et tõlked erinevate pealkirjadega teha...

    VastaKustuta