11 detsember 2017

"Mehetapja / Süütu / Vari


Tulin just kinost. Kärdlast. Kino nimi ei ole ametlikult muidugi Kärdla, vist Hiiumaa Kino või midagi sarnast. Ammu ei olnud käinud, viimati "Novembrit" vaatamas. Ja nüüd võite ette kujutada, mida ma tunda võisin, kui algas film. Samasuguses must-valge-hallis võtmes, räsitud, raagus, sünge, müütilismüstiline... Siis oli kaadris Rea Lest. Jälle. Siis Jörgen Lest. Jälle. Siis Katariina Unt. Jälle. Kusjuures nad näevad üsna samasugused välja kui "Novembriski". Ent sellega kogu see segadus ka õnneks lõppes. 

Edasi oli puhas nauding. Esimene ja teine lugu olid nii võimsad, et ma end eriti kogudagi ei suutnud. Need pikad ja sugestiivsed kaadrid imesid vaataja endasse. Eestimaa süngus kogu oma ilus oli kuidagi kole äkki ja suurelt mu ees. Ja noore naise ehe meeleheide. Risttee. Kaasa mängimine. Ise olemine. Võitlus.

Kolmas lugu oli juba kraad segasem. Kõik ei jõudnudki minuni, aga eks ma ole ka ehk liiga harju keskmine vaataja. Kohati liiga diip siis, ütleme nii. Lisaks muidugi tagumikutunnetus, sest pea kaks ja pool tundi ühel kohal istumist ei ole teps mitte kerge. Isegi teatris lastakse vahepeal puhvetisse. Nii et mine sa võta kinni, kummas see asi oli. Aga eks ta veidi segane ja tänapäevaselt keeruline oli, see lugu kokku. 

Aga kaadrid ja mitmedki võtted olid ülivinged.

Rohkemat ei räägi, lühikese ja üldise sisutuvustuse panen siia - kui ahvatleb, siis on õige mõte minna ja ise üle vaadata.


"Mehetapja" on 19. sajandi keskkonnas jutustatud lugu noorikust Maarast (Rea Lest), kes abiellub traditsioonide kohaselt isa valitud mehega. Pulma eelõhtul saabub külapoiss Saska (Jörgen Lest) Maara aida ukse taha, et nad koos põgeneksid, kuid uks jääb suletuks. Seepeale lõhub Saska Maara isakoju viiva silla, kuid kosilane jõuab ikkagi kohale ja pulmad peetakse. Pulmaööl võtab Maara aga hobuse ja läheb Saskat otsima.
"Süütu" tegevus toimub Teise Maailmasõja järgses Eestis. Peategelane Elina (Rea Lest) on noor väljasaadetud ingerlanna, kes elab koos vanaemaga ja töötab söekaevanduses. Kui hakkavad levima jutud ingerlaste võimalikust edasisaatmisest, saab Elina kaks pääsemist lubavat pakkumist. Ta valib fiktiivse abielu kohaliku noormehe Heinoga (Risto Vaidla) ja jääb paigale, kuid võimuorganid hakkavad nõudma tõestust nende kooselu ehedusest.
Kaasajal või arhetüüpses sürreaalsuses aset leidev "Vari" on noore naise Luna Lee teekonna lugu. Ta kirjutab oma käele ema telefoninumbri ja lahkub kodust. Teel kohtub Luna Lee rekajuhi, näitlejatepaari ja jumalasulasega, kes viib ta esmalt sõbra juurde baari ning seejärel pühakotta. Samal ajal kogunevad inimesed mereranda päikesevarjutust jälgima.

Kommentaare ei ole:

Postita kommentaar