13 detsember 2017

"Sinine mägi" Eva Koff


Hea romaani tunnuseks võiks olla, et see pakub väga erinevatele sihtgruppidele naudingut, ma mõtlen. "Sinine mägi" on selle hea näide. Ei ole küll lõpuni kindel, kuid mulle tundub, et lembekate austajad ehk leiavad ka siit oma. Need, kes armastavad ajaga mängimist (mina-mina! tahaks hõigata), nendele on oma maiuspala. Vähe sellest, et siin vaadeldakse kolme eri põlvkonna naisi, on omakorda ka iga kõnealuse naise liin löödud kronoloogiliselt segamini. Kui lugeda raamatut väga pika perioodi jooksul, siis võib see veidi segadust külvata, ent mind ei häirinud kordagi.
Romaani - ikka selle hea romaani - puhul meeldib mulle, kui sisse tuuakse mõni spetsiifiline ja soovitavalt minu jaoks natuke uudne valdkond. Siin oli selleks konkreetselt kaks teemat: meditsiiniline pool, mis suisa kahel erineval ajastul kajastatud, ja teiseks üks fanaatiline Aaviku keeleuuendustes kümbleja noormees.

Seoses noormehega oli mul ka omamoodi déjà-vu hetk. Alul olin segaduses, et kuidas saab mul ühest raamatus verbaalselt kujutatud olengust nii selge äratundmishetk tekkida, ent mõtlesin, mis ma mõtlesin, aga välja ma mõtlesin. Mina, suur Mothanderi talendi austaja, olen loomulikult kõiki tema maakeelde ümber pandud raamatuid täie naudinguga lugenud. Ja tõepoolest on ta kord kirjeldanud üht Toompeal aset leidnud pidu, mille puhul eriliselt mainis läbi plangu sisse tehtud värava tülikat pidusse minekut.
Ent see polnud veel kõik. Mothander - minu mäletamist mööda, mul pole hetkel seda raamatut käepärast - jutustas ka sulnist suve (augusti?)ööst, kuidas seltskond valgus välja terrassile, kust avanes vaade linnale. Mul on mingil põhjusel ka kujutlus, mis majast konkreetselt jutt käis, kuid ma pole kindel, kas lugesin seda tollest raamatust või mõtlesin ise välja :)
Kuid hoolimata mu kalli Mothanderi kuritarvitamisest mulle see raamat siiski meeldis. Isegi väga. Ja nagu näoraamatus juba mainitud sai, siis ootan põnevusega, mida pakub selle sama romaanivõistluse võitnud töö ("Serafima ja Bogdan" Afanasjevilt), "Sinine mägi" oli nimelt II koha vääriliseks hinnatud.

Kommentaare ei ole:

Postita kommentaar