10 jaanuar 2018

"Kaks vaest rumeenlast" Linnateater


Autor: Dorota Masłowska
Lavastaja: Hendrik Toompere jr
Osades: Hele Kõrve, Argo Aadli, Anne Reemann, Margus Tabor, Kalju Orro, Epp Eespäev.

 Ma tulin sealt just äsja. Nii värskelt ma enamasti ei pane isegi mitte kaht lauset ühe etenduse kohta kirja. Täna tundub mulle aga, et vahet pole, ega ma homseks targemaks saa. Kõige ausam vastus on, et ma ei oska midagi öelda. Ma ei tea, kas see oli hea või halb. Ei tea. 

Esimese pooltunni (see oli muide ühevaatuseline etendus, nagu nii sageli viimasel ajal - varsti ei oskagi enam pikemaid asju vaadata) mõtlesin ma üha, et ma tahan oma piletiraha tagasi. Ausalt. Linnateatrisse ma lähengi sellepärast, et ma ei peaks vaatama seda, mida televisioon igal õhtul mulle ette söödab (olgu need Heeringad või Papad-mammad või need mingid komöödiaõhtud jms). Olgu selleks komöödia või draama. Üks teatav labane tase, naeruvääristamine, mida ma tõesti ei taha.  Kuigi ma mõtlesin kogu aeg, et mu 10-aastane elu õieke oleks seal olnud omal kohal, ta oleks fännanud, naernud, itsitanud, pupsunud. Koos teistega. Edasi läks õnneks siiski veidi paremaks. Ma ei tea, kas see on kivi teksti autori või lavastaja kapsaaeda. Ma ei karda roppe sõnu, mu lugejad teavad seda. Ei karda ka labaseid stseene. Laske käia, kunsti nimel! 
Ent kõik siinne oli nii klišeelik, labane, olnud.

Nüüd ütlesin kõik halva ära, kergem hakkas. Head juttu on ka, see puudutab näitlejaid ja nende tööd. Päriselt, ma nautisin. Kõik kiidavad Kõrvet - ma ka. Nii mittetemalik ja nii hea. Ehe ja päris. Aadli oli tavapärases headuses. Tegelikult oli ta võimas, ent paraku on ta nii palju sarnast juba teinud, küllap on kuhugi samasse auku kinni jäänud. Kas kunagi sellest välja ka rabeleb, ei tea... Reemann, Eespäev, Tabor jt olid ka kihvtid, sellised koomilised ja vägevad etteasted. Tervikut ei moodustanud lavastuse mõttes, aga nad olid suurepärased.
Nii et näitlejatööle tahaksin anda maksimumpunktid, päriselt. Aga kogu lavastus, see minu jaoks ei olnud  tasemel. Aga ma kinnitan, üldiselt publikule see meeldis. Naerdi palju ja kõvasti, mõni täitsa pidurdamatult.
Lugege siit välja, mida soovite...

1 kommentaar:

  1. Käisin eile (3.04) vaatamas ja üsna samad tunded. Tervik pani õlgu kehitama, Aadli tegi oma ära ja Kõrve oli huvitav. Poleks ka midagi juhtunud, kui oleksin sel õhtul midagi muud teinud.

    VastaKustuta