24 jaanuar 2018

"Kunst" / Von Krahl, EMTA, Tallinn Art Space Galerii

Foto: Von Krahl
"Prantsuse näitekirjaniku Yasmina Reza “Kunst” on tõenäoliselt üks viimaste aastakümnete olulisemaid näidendeid Lääne kultuuriruumis. See räägib tõesti, nagu pealkirjast järeldada võib, kunstist. Kuigi kunstist on kirjutatud tuhandeid teoseid, teeb Reza “Kunsti” eriliseks asjaolu, et see näitab laval vahetult ja selgelt, kuidas kunst toimib. Ja mis veelgi erilisem – see näidend suudab läbi kunsti teema tuua ilmsiks ka selle, mis on sõprus. Neid kahte nähtust põimides jõuab näidend otsapidi inimese identiteedi röntgenpildini, valgustades meie olemust läbi kergelt, vaimukalt ja halastamatult. 
15 aastat parimad sõbrad olnud nahaarsti Serge, aeronautikainseneri Marc ja müügiesindaja Yvan lähevad omavahel tülli, kuna Serge on ostnud endale kalli vaid valge värviga kaetud maali. See kummaline maal seab kahtluse alla nii nende kauaaegse sõpruse kui ka Yvani saabuvad pulmad ja Marci suhte oma tüdruksõbraga. Sõprade vahelised suhted purunevad, kuid ootamatul moel parandab suhted uuesti toosama tüliõun, vaid valge värviga kaetud maal."
No see ütleb kõik. Nii just oligi. Mulle tundub, et hea oli nii tekst ise kui ka noorte meeste näitlejatöö. Ma ootan neist palju, olgu nüüd olla. Eriti meeldis mulle Serge´i osatäitja, kes iganes ta oli, ta oli sedavõrd kümnesse, et ma ei saa praeguseni aru, kas ta ongi nii hea või oli ta lihtsalt sellesse rolli nii sobiv.
Saar aru, et etendust mängitakse erinevates galeriides ja ateljeedes. Seekord siis Pirni tänaval. Tagatoas üleval Lapini näitus ja kena alastipilt. Oli kena küll, mis ma ikka kurdan siin. 

Kommentaare ei ole:

Postita kommentaar