11 veebruar 2018

"Sellest ja liblikatest" Dmitri Lipskerov


Enamasti ma ei näe jumet raamatute sisututvustuste kopimises, sest noh... olgem ausad, internet on niigi kurguni täis igasugust infot, sh korduvat-kattuvat. Aga see on sedavõrd hea, et seda jagan ja kordan ma rõõmuga.

"Ilus, kuulus ja rikas 50. aastates arhitekt Arseni Iratov teeb ühel hommikul ärgates hirmsa avastuse: tema meheau on haihtunud. Kadunud kallisvara ilmub aga välja viletsa Vene külakeses 13-aastase Aliska ja tema joodikust vanaema juures, kasvab ja kosub ning sirgub imekauniks noormeheks."

Ma tunnistan ausalt, et ei ole ammu nii rikast ja mitmetasandilist teksti lugenud. Sellise teksti analüüsimiseks olen ma hetkel liiga teisel lainel, seega parem lugege ja veenduge ise. Aga seda ma ütlen, et oma osa leiab siit igaüks. Esmalt on tegemist väga stiilipuhta slaavi tekstiga. Kui te selliseid olete seni nautinud, siis ei valmista pettumust ka see siin. Tõeline tegelaste ja lugude virvarr igal sammul. See on nagu puu, kus ühest loost hakkab kasvama ja hargnema aina uusi ja uusi, ühelt poolt iseseisvaid, teisalt siiski omavahel tihedalt põimunuid. Kuna ma olen enda kohta vastu ootusi pikalt ja pausidega seda lugenud, siis tõepoolest, vahepeal kadus järg käest. Kohati aitas õnneks siiski autor taas ree peale, kohati tuli tagasi lehitseda.

Teiseks, nagu öeldud, on siin lugu loos. Kirjandussõbrad leiavad palju seoseid vene kirjandusklassikaga. Mina kahjuks end sedavõrd kodus neis tekstides ei tunne, et igal leheküljel oleksin pakutud ühenduslülid tabanud, ent mõned äratuntavad niidid vaatasid isegi minusugusele võhikule otse näkku.

Ja kolmandaks - te näete, mis ühiskonnas sünnib, kuhu suunda meid tüüritakse. Lipskerov ei pajata neist tendentsidest just mustvalgelt ja igal sammul, pigemini ütleb ta veidi ulmeliselt kõlava tõe välja alles viimastel lehekülgedel ja lühidalt, ent kogu romaan on kui puhas allegooria meie lähitulevikule. See tõde on uputatud tõeliselt vaimustavasse kastmesse, ma luban. 

Ja siiski ma rõhutan veel kord - kuigi need kolm aspekti on selle raamatu juures puhtal kujul olemas ja tõeliselt nauditavad, ei takista neist mõnesse leigem suhtumine ometigi lugemist ja mõnu sellest. 

Kommentaare ei ole:

Postita kommentaar