28 aprill 2018

"Uju koos uppujatega" Lars Mytting


Olgu kiidetud see tüdruk või poiss (miks mulle tundub, et see oli poiss...), kes seda raamatut soovitas!

See oli võrdlemisi sinna vanade heade aegade Wassmo ja Ragde kanti, muidugi kröömike mehisem, mistõttu söandaksid seda ehk tõepoolest ka mehed lugeda. Pikka heietamist ja jauramist teemal panen-täna-sinise-või-valge-kleidi ja kas-luban-tal-end-suudelda ei olnud. Selline konkreetne ja kindlameelne lugemine. Olgu-olgu, mõned õrnad tunded ja kerge armukolmnurk ikka ka, kuis siis muidu. Aga oli ka norrakate romaanide igipõline teema nende Teises maailmasõjas sakslaste poolel sõdijatega, lisaks salapärased kadumised ja juhtumised, ohtralt maaelu (kartulimädanik! ma kohe erutusin selle peale). 
Nii, ja mis meil seekord maiuspalaks oli? Jahaa, kompusid oli tervenisti kaks. Esmalt Shetland. Teate, ma olen muidugi midagi kuulnud neist saartest, ent ilmselgelt liiga vähe. Teiene maiuspala on... kuidas nüüd öeldagi, mingi teemaga süvitsiminek. Mulle meenub jällegi kohe Wassmo või Ragde (aastaid hiljem on mul nendega alailma üks segadus), kelle romaanitriloogias oli matusebüroo argipäev viimse detailini kirjas. Jeerum, kuidas ma nautisin, see oli nii põnev! Sulle kui lugejale avatakse sootuks uus maailm. "Uju koos uppujatega" ei olnud ses suhtes lahjem, siin oli selleks maailmaks põhimõtteliselt tisleripuit, täpsemalt erinevad puidusüüd, nende kasutamine. Eriti põhjalikult nende kasutamine kirstude ja püssikabade juures. No ja siis kõik vahvalt kokku seotud, eks ole, Norra-Authuille-Shetland geograafiliselt; sõda-puiduäri-armastus isiklikus plaanis. Täitsa vägev kompott sai kokku.
Imepisikese vinguna ütleksin vaid seda, et kohati püüdis autor oma konstruktsiooni liiga keeruliseks ajada, oleks piisanud ka vähemast, oleks isegi mõjusam olnud.

2 kommentaari:

 1. Tõesti, soovitaja oli POISS:D
  Imepisikese vinguga ühinen, aga arvestades asjaolu, et autor on üllitanud raamatu ka küttepuude riita ladumise keerukast kunstist, võib lugeda, et pääsesime üksnes kerge ülevaatega puidutehnoloogia eripäradest:)

  VastaKustuta
  Vastused
  1. Ehee, siis mu vana pea ikka peab midagi kinni veel 😀
   Mul juba tekkis selle riita ladumise vastu huvi, aga see ju puhta käsiraamat. Ta oleks pidanud sellest romaani kirjutama, oleksin kohe käpp olnud. Aga ära edaspidigi oma häid lugemuselamusi vaka all hoia😌

   Kustuta