20 juuni 2018

"Asjad, mis panevad südame kiiremini põksuma" Mia Kankimäki


Ma arvan, et see raamat passib hästi just naistele, no nagu "Söö. Palveta. Armasta", aga oluliselt intelligentsem, harivam, sisukam. Ja autori enda armastusest õnneks üleliia juttu pole :) Esimene kolmandik vaimustas mind õige tugevalt, kujutasin juba elavalt ette, et lugemisaastat kokku võtma hakates paigutan selle oma TOP10-sse raudselt. Hiljem läks kuidagi... koost lahti see lugu. Kuigi reisikirjanduse sõprade jaoks võib-olla just põnevamaks.

Kolme sõnaga sisust. Elukirjandus. Reisikirjandus. Uurimus. 
Ütles ju kõik ära :)? 
Olgu, teeme siis pikemalt. Autor, noor (khm-hm) naisterahvas, vaimustub X sajandil elanud Jaapani õuedaamist Sei Shonagonist, kes on ühtlasi raamatu kirjutanud. Kankimäki ei oska jaapani keelt, mõningane Jaapani-huvi näikse teda siiski olevat mõnda aega vaevanud, ent ta otsustab pea ees tundmatus kohas vette hüpata ja oma korraliku kontorirotitöö aastaks kõrvale jätta, taotleda stipendiume, et minna siis õuedaami jälgi ajama Kyotosse. Pole ta ju mingi teadlane ega ajaloolane ega kedagist, seega lihtsalt hull ja julge. 

Raamat koosnebki Sei Shonagoni kirjutatud "Padjaraamatu" lühikatkenditest (mis on vastu ootusi põnevad, muide!) ja autori enda sekeldustest, nii uurimise kui ka olme osas. Mina, võrdlemisi leige Jaapani osas, leidsin need kirjeldused üpris nauditavad olevat. Mõnes mõttes tekkis huvitav paralleel X sajandi jaapanlanna ja XXI sajandi soomlanna osas. Mõtteainet kuhjaga. 
Stiililt äärmiselt vaheldusrikas. Kohati õrn ja luuleline, siis jälle jõuliselt robustne ja tänapäevane (ikkagi pesueht soomlanna ju:))). 

P.S. Kuigi mulle kaanekujundus meeldib, pean tunnistama, et see oli äärmiselt eksitav. Ma olen seda kaanepilti juba mõnda aega tegelikult näinud, ent just nimelt tänu sellele ootasin midagi muud sisust ja ei julgenud seni kätte võtta. Kui aus olla, siis võtsin viimati linnas käies hoopis nagu hädavariandina raamatu riiulist (marssisin Kalamajas riiuli vahele, sattus K-täht olema, kogemata juhtusid kõik ka just Soome autorid olema). 

Kommentaare ei ole:

Postita kommentaar