15 august 2018

"Minu Viin" Triinu Viilukas

Hommikuseks keeleharjutuseks passib hästi öelda palju kordi ja kiiresti Triinu Viilukas "Minu Viin" - ajab ikka sõlme küll, aga samas äratab ka üles. 

Viin ei ole minu linn ega Austria minu maa, tegelikult see keeleruum üleüldse ei ole minu jaoks. Lihtsalt isiklik kiiks, nagu elus ikka :) Aga võib-olla on selle antipaatia kaugem tagamaa ikka see `97 või `98 märts, kui Schönbrunni lossiaed võttis meid lumega vastu, hektarite kaupa värvilisi võõrasemasid piilus õrnvalge lumevaiba alt välja :) Leebelt väljendudes, oli ikka natuke külm küll. Oot, aga ma jäin praegu mõtlema, et Triinu kirjutas vist ikka sellest, milline defka on Viinis lumi...? No ei tea ja ei saa ka üle kontrollida, aga igatahes mina mäletan Viini ja lund. 

Aga raamat on hea, päris hea isegi. Kontrollisin goodreads.com-i lehelt, et ma pole õige ammu ühelegi Minukale vist viite tärni andnud, viimati Okeaania ja Iisrael ongi saanud. Nüüd tuli Viinile ka ära. Autor on leidnud mu meelest hea tasakaalu isikliku ja informatiivse vahel, poliitikasse (see paelub mind reisikirjades kõige vähem, ausalt öeldes) ja ajalukku ei tungi, viskab nalja nii enda kui kohalike üle, ja on üldse kuidagi... päris ja inimlik. Mulle tegi üksjagu nalja ka suhete/sümpaatiate vaheldumine ja siis kogu see muusikaga seonduv. Ilmselt oli mu enda aju ka vahepeal lühises, aga võib-olla juhtusid need ka tekstis kuidagi lähestikku, aga mingil hetkel tekkis mõnus virvarr, et mis asja, jälle uus suhe, jälle uus tüüp?! Ja sama nende muusikakollektiivide ja basside ja baritonidega, et kes kellega ja kus ja mis häälerühmas laulab jms. 
Imetlusväärne on seegi, et tal pärast 17 aastat veel värsket pilku jagub.
Kentsakad on need viinlased, seda ma pean pärast lugemist tunnistama küll...

P.S. Ma ei saa midagi parata, aga kujutan selgelt ette raamatu valmimise lõpuperioodi, mil Triinu kirjutab, Mari toimetab, Triinu-Mari teeb keelt ja lisaks peab vahepeal veel ka Mariliisiga organisatoorseid küsimusi arutama - üks korralik Triinude ja Maride tohuvabohu :)

P.P.S. "Minu Viini" peamine ebaõnn seisneb aga vist selles, et  see sattus kahe hullu Minuka vahel ilmuma, raamat vajanuks rahulikumat aega :)

Kommentaare ei ole:

Postita kommentaar