10 oktoober 2018

Korfu vol 8, salarannad

Mulle nii hullult meeldib see väljend "salarannad" ja kindel koht sellest kuulda on kahtlemata Kreekas, loomulikult ka Korful. Võib üsna kanget mürki võtta, et keegi tahab teile mõne ekskursiooni või tripi just selle maagilise sõna abil maha parseldada. Ma ei vaidle sugugi vastu, et sealne rannajoon ja maastik tõepoolest loob head eeltingimused salarandade tekkeks... 
...aga halloo! Kui seal putkas Spiros rääkis mulle sellest ja sellest salarannast ja järgmises putkas Spiros nr 2 niisamuti ja ka see pole veel kõik - ka Spiros nr 3 teab ja müüd neid, siis minge õige puu taha nende salarandadega :)! Samas ma saan neist ka muidugi aru, et kellelegi ja kuidagi peavad nad ju neid trippe müüma ja ega nemad ei tea, et meie sellist organiseeritud karjatamist ei armasta. Ainult et nädal otsa sini-sinisele merele vahtimist tegi veidi rahutuks küll. Vesiseid ekskursioone on neil pakkumisel muidugi rohkem kui küll, nagu ikka, nii et nende valiku võib vabalt kohapeale jätta. Kõige populaarsemad, tundub mulle, on ikka Paxos/Antipaxose saared ja Albaania. 

Esimene neist isutas küll, aga oli minul varasemalt Pargast käidud, aasta siis võis olla... 2009. Jesver, kui õudne - nii ammu. Merel oli mõnus ja need sadamad, kus meid maale lubati, olid ka nunnud - nagu ikka Kreekamaal. Samas, see loterii allegrii, et kui palju vastava paadikese peale neid turiste siis ühtekokku topitakse ja kui loetud on see üürike aeg, mis saad saarel olla - nomaitia, teist korda raha eest vist pole nagu mõtet minna. Üheksa aastaga võib mälu küll vingerpussi mängida, ent mul on karvane tunne, et meid lasti ikka mõlemale saarele, seekordsed trippijad kõnelesid, et lasti vaid ühele saarele, teist näidati merelt. Naised saunas rääkisid, mina ei tea täpsemalt.


Ma pole oma elu õiekest nii väiksena enam ammu näinud :)


Huvitav, kas toona reklaamiti seda randa meile ka "salarannana"...?


Nii et Paxosed ja Antipaxosed ei tulnud kõne alla. Albaania natuke isutas, aga kuna mulle tundus, et see oleks sellisel juhul säherdune jooksujalu ekskursioon, mille peamine väärtus oleks linnutada-veel-üks-riik-kus-ma-käinud-olen, siis tundus nagu narr minna. Kes aga ranget statistikat peab ja seda numbrit kasvatada tahab, siis Korfult on muidugi sinna hõlbus minna, maksis mingine napp 27 lepalehte mu meelest, aga no ega ma nii täpselt ka vaadanud ja võib-olla on siin mängus veel mingid erinevad paigad ja kestvused. Teine teema seoses Albaaniaga, mida jällegi naised saunas rääkisid ja milles ma päris kindel muidugi olla ei saa, et seda ekskursiooni vist ei saa päris niimoodi võtta, et tuleb hommikul tuju ja marsin aga sadamasse laeva peale. Pidavat olema mingi ajapuhver, oli see päev või kaks, ei tea, mille jagu enne peaks asja joonde ajama. Ei tea. Ma arvaks oma aruga, et Albaania on meile viisavaba, aga äkki on neil mingi bürokraatiline nõks lihtsalt asja juures....Aga kuna sinna ikka massiliselt minna ksepäevasele tuurile, siis küllap see peab väga lihtsasti teostatav olema.

Me ei läinud. Kolisime hoopis viimasesse külla sel saarel - Paleokastritsasse. Reisi lõpp peab ikka tšillim ja mõnusam olema. Paleokastritsasse, muide, tehakse ka päevatrippe, aga ma ütlen taas kord, sinna on nii hea ja mugav bussiühendus, lisaks on see külake nii pisi-pisi, et ma ei näe ekstra ekskursioonitamisel küll jumet. Sõidad ise sinna kohale, eksida pole võimalik, siis kui tee otsa lõppeb, on paar parklat, vasakule marssides jõuad sadamasse, sadam nagu sadam ikka, jalgsi mäkke minnes jõuad sinna kloostrisse, kus mungad veini vorbivad teha, naudid ilusaid vaateid ja tuled alla tagasi. Autoga vist saab mäkke üles ka minna, liinibussid päris sinna välja ei sõida. Vsjoo. 

Paleokastritsas saime me kohe esimesel päeval ühe tembuga hakkama, millest ma ei blogi, aga mille ma märgin siia isiklikuks tarbeks tulevikuks ära. 

Hotell oli vinks-vonks, küll põhiliselt sakslasi täis, kõik erinevad dialektid sulasid mu kõrvus lõpuks üheks :) Ja need avarad rõdud, võrratu vaatega! Igati viisakas värk. Kolm tärni oli ilmselgelt liiga vähe selle kohta.Aga jah, kaks nädalat seal paigas ei viitsiks olla, ma mõtlen. Mõnel reisil mulle kohe üldse ei meeldi see ümber kolimine, ent Korful tundus see kuidagi ainuõige. 

Siin sai merekutse meist ka viimaks võitu ja paadiga merele me ka kobistasime. Kogu Korful renditakse paate mõnuga välja, igal tänavanurgal. Lahjemaid variante võib iga suvaline tüüp tänavalt rentida, nad ei eelda, et sul oleks paprid taskus ja mingi tohutu kogemustepagas selles vallas. Tüüp tuleb sinuga paati kaasa ja instrueerib veerandtunnikese, kas vajad seda või mitte. Meie tüüp nägi välja nagu Don Johnson, mis tegi tema instruktsioonide jälgimise muidugi tiba keeruliseks ja ajas meid ohjeldamatult naerma. Tõsi, mina olin seniks juba rummi koolaga konsumeerinud, mis võis minu naeruhoogude põhjustajaks olla. 
Merel oli selles mõttes tore sõita, et... noh, meremärke seal eriti nagu pole. Või noh, ütleme, et neid ei ole seal kohe üldse mitte :) Ja nüüd kerige veidi positust tagasi algusesse ja vaadake neid kaljusid ja saladuskatte all võin teile sosistada, et vee all jätkuvad nad üsna samamoodi :) Nojah, aga liiklus on seal üsna tihe, teisi sarnaseid mõnekümnehobujõulisi paate vurab seal ohtralt ringi, seega jälgid teisi ja kui neil põhi alt ei lähe, küllap siis sinu omal ka ei lähe. 

Ja asud siis salarandade otsingule. Randu on muidugi palju. Ka eesliide "sala" sobib sinna ette hästi, sest need on tõepoolest maitsi läbimatud, vaid vett mööda ligipääsetavad. Ja kuigi meri on paate täis nagu tänavakoer kirpe, siis jah, õnnemäng, kuhu randa kui palju paate parajasti satub kokku. Nii et täielikku romääänsi saab teha küll, aga veidi peab olema head õnne ja head ajastamisoskust. Kui mul oli paadininas peesitamisest kõrini, piknik peetud, rumm puha otsas, siis otsustasin ma ise rooli asuda. Kahjuks ei ole sealsed paadifirmad lollid ja näib, et nad on piirajad peale pannud, sest lubatud kolmekümmet hobust ei venitanud küll kuidagi välja. Tiksusin siis niisama vaikselt ringi. Asja positiivne külg, et siis ei saa ka ju kütust eriti palju minna :))))) Tõsi, kütus eriti kallis pole. Korful üleüldse on see tsips kallim kui Eestis, ent samas on maismaal ja sadamas müüdava kütuse hinnavahe väiksem kui meil Eestis. 


Njah, kui juba salarandadele jutt läks, siis on õigustatud ka küsimused ankurdamise kohta. Vesi on sügav, põhi kaljune-kivine, päris hästi haakis. Koguni nii hästi, et mitmel korral ei saanud ankrut enam kättegi, ainult sukeldumine avitas. Ma nüüd nagu ei teagi, kuis need, kes ei sukeldu, ankru kätte saavad...Või tuleb iga kord Don Johnson appi kutsuda? 

Ühe asja tahan endale veel tuleviku tarbeks üles tähendada (kuigi ma tean juba, et sedasorti tarkus on mulle kui hane selga vesi). Ükskõik kui väga sa armastad merd ja paate ja väikseid saari, mõtle alati enne paati astumist, kuidas saad sa paadist välja ja sinna tagasi neis väikeste saarte nunnudes randades, kus EI OLE kaid ega paadisilda!!! 
- aga kus on laine - enamasti korralik!See ei loksuta ainult sind, vaid ka sedasamust paati, kuhu sa üritad üles hüpata või ronida. 
- kus merepõhi võib, aga ei pruugi olla mõnsalt liivane! Pigem on levinud retsid, valusad, laineloksus stabiilselt liikuvad kivid, vahel ka surnud korallide klibu, mis on ühtaegu nii valus kui ka raskendab hea lähtepositsiooni võtmist enda võdiseva kere paati hiivamiseks. 
- kui sa seisad mugavalt kai peal ja näed pähklikoorekest vees, siis tundub parras nii madal, nii madal :) Mis sealt siis üles roomata ei ole! Kui see on aga madalasse vette tõmmatud, siis on see oi-oi kui kõrge :)
- kui sa ei oska ujuda, siis on ka puusani vesi eluohtlikult kõrge, eriti lainega ja eriti turnides...
- sul võib paadimeeskonnas ju olla mõni džentelmen, ent kui selliseid on üks, siis võid kindel olla, et tema peab samal ajal hoidma paati rannavees, et see ulgumerele minema ei loksuks. Kui neid on aga mitu (meenutus Gili Meno retkest), siis ega need õblukesed rosinsilmsed poisid sinu paksu ahtrit ka kuidagi võluväel suuda paati lükata. Jah, Menol oli veel torm, sadu ja seljakott ka :))))))

Ma otsustasin just praegu, et kodus diivanisse vajunult on ikka nii mõnus ja hea:)


Kommentaare ei ole:

Postita kommentaar