03 märts 2018

Nimevahetus

Kuigi reisiga seonduvad postitused on tänaseks lõpetatud, kõlas täna üks asjakohane küsimus, millest võiks ju veel rääkida. Et kuidas sujusid siis need lennud, kus lennupiletitel ja passis olev nimi ei klappinud. (Kuigi ma saan aru, et traditsiooniline abielu on äärmiselt iganenud nähtus ja keegi enam eriti ühte ei heida, siis no mõni ehk siiski saab siinsest postitusest tolku)
Lühidalt öeldes oli olukord selline, et lennupiletid olid ostetud vanale nimele, elektroonilise check-in´i tegin uue passi andmetega (perenime ei lasknud äpp mul puutuda), nii et paras puder ja kapsad.

Lühike vastus oleks, et kõik kulges väga valutult ja sujuvalt. Mis minu reisimise tegi loomulikult väga lihtsaks. Märksa murelikumaks teeb mind aga mõte, et kas ka päris pahalastel läheks see nii libedalt? (Jah, mina olen mängult pahalane :)). 

Türklastel on siin Tallinna lennujaamas oma lett olemas ja seal sai maakeeli asja arutada. Sealne üliinnukas ja ülipüüdlik poiss viskas aga nalja ja tegi mu ainsast ja kõige tähtsamast, rahvastikuregistrist võetud ingliskeelsest, dokustaadist aga koopiaid juurde. Väitega, et absoluutselt igas lennujaamas meilt seda küsitakse ja mõnes ilmselt võetakse ka ära, seega originaaliga pole mõtet vehkima hakata. See tõend ise oli muidugi õige naljakas ja väljamaal lehvitamiseks mõjus mu jaoks küll kahtlaselt, aga kuna see oli kõik, mis mul tarkadele ametnikele pakkuda oli, siis ma muidugi pidin selle paberiga leppima.

Tallinna pagasiletis sattus küll mingi silmi pööritav-keerutav pirtspekk, kes kukkus räuskama, et vana passi oleks pidanud kaasa võtma. No ma ei tea, kui kõva arrgument see vana ja kehtetu pass oleks olnud... Lisaks, kas ei ole mitte seadusega karistatav kehtetu passiga sellises kohas lehvitada? Mina ei tea vastust sellele küsimusele, kel vaja, võib ise uurida.
Pardale minnes (kus ju ka nii pardakaart kui ka pass läbi piiksutatakse, vist saatab viimase ka inimsilm üle...?), ei tekkinud mingit küsimust nimede kokkusobimatuses. 

Istanbulis järgmisele lennule minnes ei huvitanud see samuti kedagi.
Mauritiusel passi tembeldades onkel letis midagi mühatas, tegin talle tõendiga tuult ja ega ta rohkem süvenenud ka.


Mauritiuselt tagasi Istanbuli poole teele asudes, oli ka ainus kord neljast, mil pardaleminekul keegi nime erinevust märkas. Tõendi olin ma selleks ajaks juba ära peitnud, sest kui midagi siin elus ma üldse õppinud olen, siis seda, et liigne agarus toob vaid hukatust :) Igatahes haaras tädike minult passi ja pardakaardi, lasi pilgu üle, rebis, kust tarvis ja hakkas juba tagasi andma, kui ta kulmud otsmikul kolmnurka jooksid ja kaelast hoogne jõnksatus läbi käis. Õrnalt ja leebelt päris ta minult aru, miks on nii, kuid tõend lepitas ka teda. 
Tallinna lennule minnes ei huvitanud taas see kedagi.

See ei ole nüüd see koht, kus ma saaksin kindlalt väita kõigile samas olukorras olijatele, et ärge kohe kindlasti jookske piletit muutma (ja mõttetut lisatasu maksma), sest mõni lennufirma võib olla tõesti ülimalt jäik ja uue nimega teid mitte läbi lasta. Aga igatahes Türgi Õhu neli lendu läksid sedamoodi. Võib-olla nende andmebaasid jooksevad tõepoolest nii sujuvalt kokku, et kui esimeses punktis on mingi märge süsteemi tehtud, siis kõik toimib õlitatult ka järgmiste riikide lennujaamades. Samas olgu lisatud, et (seda kinnitas ka Tln-s teenindaja) nad mu nime ei saanud ka järgmisel kolmel lennul ära muuta, et ma pean need lennud lõpuni tegema piletitel vana nimega, seega need, kes puhtfüüsiliselt kontrollisid pardakaarte ja passe, neil olid silme ees kogu aeg paralleelselt kaks erinevat nime. Nii et mine sa võta kinni :)
Ja no igaks juhuks võite vana ja kehtetu passi ka tagataskusse pista :)

2 kommentaari:

  1. Vana passi kaasavõtmine lisa-reisidokumendina on täiesti tavaline. Näiteks võib olla mõni pikaajaline viisa vanas passis. Siis jäetakse pass sulle, aga märgitakse selgelt mittekehtivaks. Mul oli passis kümneaastane USA viisa, passil lõigati nurk ära ja nii ma sellega siis käisin.

    VastaKustuta
    Vastused
    1. Su jutul näikse jumet olema selles valguses... Samas ma kujutan ette, et mõnes kahtlasemas riigis, kus piiriametnikud kõige teravamad pliiatsid pole, võib see vana passi letti löömine neil juhtmed kokku ajada :D

      Kustuta