06 aprill 2018

"Presidendi lapsed" Mart Kivastik


Need on õudvanad lood, aga see-eest hästi vahvad. Kivastikuliselt humoorikad, seda esiteks. Mõnusad vahepalad teie igavatesse õhtutesse, kus te tiksute teleri ees vene nõidu vaadata.
Teiseks on tegemist tõsise nostalgialaksuga, sest halloo, mingid 90ndate seigad tunduvad  täiega eelmisest sajandist olevat. Ups, aga see oligi ju eelmine sajand. Ülepea tekkis mul küsimus, et kas tõesti kunagi avaldati trükimeedias nii pikki lugusid? Sest kui ma õigesti aru saan, siis on need üldiselt vist kõik varem ajakirjanduses ilmunud. Ma viimasel ajal hoian just sel põhjusel ajalehtedest-ajakirjadest eemale, et lugude pikkus kahaneb nagu kevadine lumi esimeste päikesekiirtega. Ma ei jõua veel loosse süvenema hakatagi, kui juba on viimnepunkt loo lõppu virutatud. 

Kultuuriloolist aspekti tahaksin muidugi ka rõhutada, sest igal lool on oma heeros, enamasti mõni kunsti- või kirjandusinimene, sekka ka teatritegelasi. Tõsi, suuresti on tegemist Tartu boheemlaskonnaga, seega kui te ise just seal ei pesitse, siis kinnitan teile, et see on veel omaette sootuks teine maailm. Tartu on nii omaette jube koht, et sellest lihtsalt peab lugema. 

Aga lugedes neid siinseid lugusid, tabasin end mõttelt, et Kivastiku peaks panema kuhugi kirjandus- või kultuurilooõpikusse lugusid vorpima (kui ta seda juba ei tee). Oleks minu ajal luuletajate ja kunstnike elu ja tegemised sedasi kokku võetud, ma oleks poole rohkem koolis käinud ja poole vähem poppi teinud. Samas kui mõtlema hakata... siinsetele lugudele annabki ju vürtsi Kivastiku isiklik touch, aga ilmselgelt ei ole Kivastik koos Koidulaga tina pannud või Wiiralti töid Revalisse viinud või näinud Juhan Liivi oma sõrme sauna külge kinni naelutamas, seega ei saa muidugi lõpuni kindel olla, et ta need mehed ja naised suureks oskaks kirjutada. 

Neil, kes juba praegu peavad kulkapoolset kunstnike ja kirjanike sponsoreerimist tarbetuks luksuseks, ma muidugi ei soovita seda raamatut lugeda - hoiatan, teie viha ja vaen võib särinal süttida. 

Kommentaare ei ole:

Postita kommentaar